KOMENTAR - DRAŽENA TOMIĆA

KOMENTAR: Državni privatni cloud samo u APIS IT-u

KOMENTAR: Državni privatni cloud samo u APIS IT-u

Novac potreban za objedinjavanje IT infrastrukture tek treba naći, a nadajmo se da se neće nalaziti kao što je to bio slučaj s projektom e-Građani, no samo novac i nije neki problem. Treba uspjeti izgurati partikularne interese koji sada vladaju u svakoj instituciji i svakom ministarstvu gdje svatko drži neku svoju nišu, da to bude pravi privatni cloud s visokom razinom sigurnosti. I mora biti privatni! I nemojte se uopće usuditi reći drugačije ili pomisliti da to stoji recimo na Amazonovom cloudu ili slično.

Politička volja

Ono što je najvažnije je da želja i to politička postoji, te da se krenulo, no ono što je sigurno je da posao ne treba dobiti FINA jer se „iskazala“ na projektu COP-a (centralni obračun plaća). Posao treba dobiti APIS IT kao podrška IT transformaciji države s IT infrastrukture rascjepkane posvuda na kaotičan način što se i dalje stvara, na objedinjenu i cloud orijentiranu. Na ovaj način izbjegla bi se preklapanje informatičke infrastrukture i to bez stalnog ulaganja u nova hardverska rješenja, ali i IT rješenja.

Ako APIS IT dobije posao, a po svemu sudeći će dobiti, potrebno je da prijeđe u potpuno vlasništvo države je ova trenutna dualnost vlasništva s gradom Zagrebom jednostavno nema smisla. I tvrde naši izvori tada APIS IT postoje infrastrukturni operator, a domaće IT tvrtke, kao i one strane mogu postavljati usluge i rješenja kakve recimo trebaju biti u potpuno funkcionalnom i operativnom sustavu e-Građani koji bi trebao imati i stotinjak vrlo sofisticiranih usluga.

Uštede na vidiku

Ono što sigurno jest da informatička infrastruktura koju danas u posjeduju tijela državne uprave jednostavno nisu dovoljno iskorištena i zbog toga država na održavanju troši mnogo više nego što bi to bilo da je riječ objedinjeno infrastrukture koja funkcionira poput privatnog cloud rješenja. I da ne kažemo koliko se troši struje, prostora, ali i ljudskog vremena na održavanje takvih rješenja. Uštedjet će se na jednoj strani, a novac preusmjeriti u nove usluge.

U dosadašnjoj situaciji za cloud je potrebno da bude siguran i privatan, a nikako da bude kod nekoga, s jednim najmanje, ali dva ili tri backup sustava za disaster recovery odnosno lokacije s identičnim podacima jer tada gubitaka jednostavno ne smije biti.

Pritom ne treba zaboraviti da cloud rješenja je mnogo lakše nadograđivati i održavati te nadopunjavati novim uslugama,što u konačnici donosi mnogo jednostavnije upravljanje informatičkom infrastrukturom.

Koliko će trebati sporom birokratskom sustavu da se pokrene, samelje protivnike promjena, kojih je ogromna količina, tek treba vidjeti. Informatički stručnjaci procjenjuju kako je to ipak posao od tri do pet godina postupne migracije, iako je mnogo državne infrastrukture već u APIS IT-u - porezi, carina, fiskalizacija i zato je ova transformacija mnogo jednostavnija.

I nema više nije bilo novca, novca ima, iskoristite te ga...