KOMENTAR: Dogovor koji život znači

KOMENTAR: Dogovor koji život znači
Fotolia (Ilustracija)

Prelazak čak 640 radnika Hrvatskog Telekoma u novoosnovanu tvrtku kćer Ericsson Nikole Tesle nazvanu Ericsson Nikola Tesla Servisi za postojeće zaposlenike znači da iako odlaze iz najjačeg domaćeg telekom operatera - zadržavanje posla. I to je ključ ovog dogovora.

Iako će neki reći da se ne zna na koliko dugo i koliko će radnika ostati, jasno je da se telekom operateri okreću svome novom osnovnom poslovanju, a to je pružanje usluga i to ICT usluga. To je u ovoj situaciji itekako logično kada se smanjuju prihodi iz telekom sfere i to iz fiksne i mobilne telefonije, naravno ako ne računamo Internet usluge. Telekomi se okreću uslugama i rješenjima, a mreže ostavljaju nekima drugima i to se već događa i na najvećim europskim telekom tržištima.

Prelazak radnika u Ericsson Nikolu Teslu znači da će ti isti dosadašnji HT-ovi radnici raditi i za druge telekom operatere, kako prije svega domaće tako i strane. I tu nema ništa novo i nelogično, jer Ericsson Nikola Tesla ima velikog iskustva u mrežama jer je on najčešće te mreže i gradio.

Kako ističu i iz HT-a i Ericsson Nikole Tesle ovaj petogodišnji ugovor za pružanje usluga izgradnje i održavanja telekomunikacijske infrastrukture obuhvaća poslove planiranja i izgradnje fiksne i mobilne mreže, održavanje telekomunikacijske infrastrukture, nadzor telekom mreže, terensko održavanje aktivne pristupne mreže i pasivne mreže.

I sad će se neki pitati što nakon pet godina, mislim da je odgovor sasvim jasan - NIŠTA! Kako ništa, e pa jednostavno tako. Ili će HT preuzeti natrag upravljanje i izgradnju mrežom i sve što ide uz to ili će to ponuditi nekome drugome. Kome drugome i tko bi to radio u Hrvatskoj, jer na kraju HT bez mreže ne može. Kako telekom ne može bez mreže, tako mreža ne može bez usluga. I to je zatvoreni lanac - neprekinuti lanac.

Znanje i iskustvo Ericsson Nikole Tesle, ali i okolnosti da su oni gradili mreže gotovo pa svih velikih domaćih telekoma pokazuje da će se ovaj ugovor nastaviti i nakon 5 godina. A možda će i neki drugi napraviti isto što i HT.

Kako smo već spomenuli mnogi se pitaju hoće li se broj radnika smanjivati, prema dostupnim informacijama to se ne bi trebalo dogoditi. Broj radnika mogao bi se i povećavati jer nova tvrtka neće raditi samo za HT. Radit će za sve kojima trebaju usluge, znanje, iskustvo u izgradnji i održavanju telekomunikacijske infrastrukture.

Mnogo se u Hrvatskoj pričalo u telekom svijetu posljednjih godina o stvaranju infrastrukturnog operatera i to se ipak nije dogodilo. Dogovor HT-a i ENT-a pokazuje potrebu na tržištu za outsourcingom usluga koje više za telekom operatere ne predstavljaju core business, iako su to nekad bile. Nešto slično, kroz izdvajanje upravljanja i održavanja infrastrukture napravili su mobilni operateri u Velikoj Britaniji. Pokazalo se to kao pun pogodak, a kako će se to pokazati na hrvatskom primjeru ostaje tek da se vidi.