Koliko znamo

Koliko znamo
Dražen Tomić

O znanju sam već pisao. Dosta komplicirano, pa nisam siguran da ste nešto i naučili. Nedavno me ovim grafom jedna krasna udruga potaknula da vas osvijestim. I naučim. Jer, kako kaže moj prijatelj Zizo: „Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati“.

Učimo li išta

Znate li na što cilja rečenica „Spiritual maturity is moving from confident arrogance to thoughtful uncertainty“. Jeste li doživjeli kako ljudi koji malo znaju uvijek djeluju sigurni, dok su oni mudri uvijek u sumnji, nekako nesigurni. Veliki matematičar i filozof Bertrand Russell je prekrasno ustvrdio: "Tragično je da su budale toliko sigurni, a mudri puni sumnje".

Mudrost bez sumnje

Danas, prvenstveno zahvaljujući internetu, vrlo brzo možemo o gotovo svemu naučiti nužno da dovoljno brzo možemo donijeti kvalificiranu odluku i ne ostati u zoni sumnje. Samo ako razumijemo ovu sliku:

I poruku kako ne samo da malo znamo (i uvijek ćemo malo znati!), nego da postoji ogromna, ne razmjerna količina stvari za koje ni ne znamo da ih ne znamo.

O čemu se radi

Ljudsko je znanje ogromno. I baš je budala onaj koji misli da „sve“ zna. No, dovoljno je razumjeti razmjere onog što ne znamo, pa onog što mislimo da znamo (a ne znamo!), i tek onda, to mi se čini najjednostavnije - koliko ima stvari za koje ni ne znamo da ih ne znamo.

I znati učiti, saznavati, zaključivati. Biti uporan i ustrajan. I nema stvari koje nećemo savladati. Ako nam zatreba.

Mudri profesor

Bio sam gost na konferenciji prof. Sriće o upravljanju znanjem (Knowledge Management) , kad je za uvod u moje predavanje pitao studente mogu li procijeniti količinu znanja ekonomije koje oni moraju savladati tijekom studija. I kad su nadobudno počeli izbacivati postotke, prekinuo ih je i upitao što misle koliko on, ugledni profesor zna. Manje od jedan posto - razoružao im je sav entuzijazam. I bio je u pravu. Više nego u pravu, samo je njegov jedan posto (ukupnog) znanja o ekonomiji sasvim dovoljan. Za doktorat, katedru, ugled, ...

Može li manje

Naravno, nismo svi usmjereni na znanstvenu karijeru. Dovoljno je znati koliko ne znamo, biti sigurni u ono što znamo (a ne da mislimo da znamo) i biti otvoreni na stjecanje znanja koje nam može zatrebati. Koje je rasuto po internetu i svijetu i samo čeka da ga pokupite.

Količinu i smjer odredite sami

Kad znate da je vaše znanje ograničeno, uostalom i vrijeme nam je takvo (i kolumna se bliži kraju), što odabrati. To birajte sami i ne mislite da doktori profesori znaju bitno više od vas. Njihovo je znanje samo usmjereno u područja kojima se nitko prije njih nije bavio. Pogledajte ovaj graf i bit će vam puno jasnije.

Jeste li nešto naučili?