Kao nezavisni developer teško se probiti na tržištu

Kao nezavisni developer teško se probiti na tržištu
Fotolia

Aplikaciju danas može napraviti bilo tko s dovoljno znanja, a uz pomoć objašnjenja na Internetu, može to i netko bez ikakvog prethodnog znanja. Dakle, u tome nema nikakvog problema, ali ima kad tu aplikaciju treba proslijediti, izbaciti na tržište i od nje pokušati zaraditi novac. Tu se u priču uključuju "jači igrači" i jasno je da netko neovisan i samostalan ima male šanse za uspjeh.

Doći na App Store i Google Play nije jednostavno jer možete biti kreativni, radišni, motivirani, inspirativni i uporni, ali morate imati i nešto iza sebe. Čak ako i bez potrebe nekoga iza sebe prođete sve kriterije i dođete do trgovina aplikacijama, opet vam treba neko pokriće da bi bili primjećeni. Odnosno, treba vam novac. I zato se ponovno vraćamo na to da je u svijetu aplikacija danas teško biti samostalan i neovisan.

Progovorio je u svom podcastu o svemu ovome neovisni iOS developer David Smith i možda njegove riječi pomognu svima onima koji žele uspjeti, ali uz sav trud koji su uložili to nikako ne ide - samostalno. Ponudio je savjete kako zaraditi stotinu tisuća američkih dolara godišnje od aplikacija, ali to je bruto i kad se oduzmu svi porezi i troškovi, takva cifra je neki minimum da bi developer živio od onoga čime se bavi. Do tog cilja se može doći ako se dnevno zarađuje od aplikacije prosječno 273 dolara. Nimalo lak zadatak, ali ostvariv i on je minimum pa ako ne ide do toga, bolje je otići pod okrilje nekogog drugog.

Monetizacija

U startu morate odlučiti želite li aplikaciju koja se naplaćuje nakon besplatnih tjedan ili dva korištenja ili će biti besplatna uz mogućnost plaćanja dodataka. Ili će pak biti potpuno besplatna i ovisiti o reklamama. Sve ima svoje minuse i pluseve, ali aplikacije koje nude besplatno uz mogućnost plaćanja dodatnih opcija su najpopularnije i najbolje prolaze.

Stvaranje korisnika

Teško se izdvojiti među 1,5 milijuna aplikacija, koliko ih ima danas na Google Play i App Store. Stoga, potrebno je napraviti nekoliko aplikacija u jednoj. To znači da treba ponuditi neke mogućnosti koje već postoje, kao TouchID ili 1Password API. Tako možete dobiti pomoć onih koji te aplikacije prodaju i korisnici će vam više vjerovati jer djeujete ozbiljnije. Zato, uvijek pratite nove tehnologije i gledajte što sve možete uvrstiti u vašu aplikaciju. Oduzima više vremena, ali pomaže u ostvarenju cilja.

Google Play i App Store prilagodba

Morate znati da oboje uzimaju 30 posto onoga što zaradite i na vama je postaviti se. Možete biti malo skuplji, možete nuditi razne pogodnosti ili biti nešto jeftiniji pa dulje čekati za doći do cilja. Sve to je rizik jer ako ste skuplji, možete biti neatraktivniji. Ako ste jeftiniji, možete doći do nekog limita korisnika i zaraditi manje. Zato, bitno je pratiti način poslovanja i prilagođavati se, doći do cijene i ponude koja će vam značiti prihod. Također, ako je vaša aplikacija jedan dolar, a to je neki prosjek, za 273 dolara dnevno morate imati oko 390 kupnji, a kad se zna da deset do 50 posto korisnika koji probaju aplikaciju kupe nešto, zna se da sve ovo nije lako. Ponuda i prilagodba, to je ključ za uspjeh i privlačenje novih korisnika te zadržavanje postojećih.

Na kraju priče, ništa ovo ne mora značiti da ćete uspjeti, No ako imate ideju i ona je dobro prihvaćena prilikom testiranja, nemojte odustati, trud bi se na kraju mogao isplatiti.