Kako istinski upoznati svoje zaposlenike?

Kako istinski upoznati svoje zaposlenike?
Dražen Tomić

Profil zaposlenika, određivanje osobina ličnosti, uz podatke o svim tipovima inteligencije je nešto što bi svaka tvrtka u današnjem poslovnom svijetu trebala imati za sve svoje zaposlenike. Tako to rade veliki sistemi, a mali bi mogli preuzet taj model uspješnog poslovanja. Zašto?

Zaposlenici su najveći kapital svake tvrtke i koliko se on obogaćuje i vrednuje, toliko će biti i buduća vrijednost tvrtke.

Psihometrijski instrumenti su znanstveno validirani instrumenti s kojima se ispituju osobine ličnosti čovjeka i njegovo naučeno i trenutno ponašanje. Nije isto ako osoba ima urođenu osobinu neuroticma ili ako je to rezultat njegove trenutne životne situacije. Ako je netko timski igrač, neće se dobro snalazit u radu od kuće. Ako je osoba odgovorna, ona se može razvijati u menadžera tvrtke, pomočnika direktora, osobnog asistenta vlasnika. No, ako nije odgovorna onda to nije dobra poslovna odluka da se takvu osobu stavlja i osposobljava za tu poziciju.  Sve su to bitni podaci koje moramo imati o svakom našem zaposleniku. Psihometrijski instrumenti pokazuju te podatke u nepogrešivim pokazateljima, dok nas intuicija i naša osobna procjena može navest na krive zaključke o nečijoj osobnosti i ponašanju.

Profil zaposlenika omogućuje poslodavcu da jednostavnije, brže i bolje upravlja pojedinačno i timski sa svakim zaposlenikom. Pomaže nam da lakše donosimo odluke, da brže reagiramo, da i zaposlenik osvijesti neke dijelove svoje osobnosti na kojima treba raditi i razvijati ih. Koristi su višestruke, što za poduzetnika-vlasnika, što za zaposlenika-pojedinca, a time onda i za cjelokupno poslovanje tvrtke.

Često puta se misli da ono što veliki rade i poslovni modeli koje koriste nisu namjenjeni ili nisu dostupni malima. U ovom pogledu, pravila vrijede jednako za sve, i male i srednje i velike. Profiliranje zaposlenika nije ekskluzivna usluga i povlastica velikih.

Princip je zapravo vrlo jednostavan, a učinkovit. I koliko god nam je klijenata do sad prošlo kroz taj program, najčešće čujemo "da, znao/la sam ja to, sumnjao/la sam, tak je to što kažete da je on/ona ovakav, s druge strane klijenti kažu "sad napokon znam kako da to sve kod njega pretvorim u potencijal za moju tvrtku". Jedno je znati, drugo je primjenjivati informacije i podatke u konstruktivne svrhe.

Određivanjem osobina ličnosti zaposlenika, potencijala, područja interesa, tipa inteligencije, emocionalne inteligencije, ponašanja, reakcija, dobijamo procjenu punih kapaciteta svakog pojedinca unutar firme i njegovo funkcioniranje u timu kao jedne od karike koja mora učinkovito djelovat unutar cijelog tima zaposlenika.

Mala i velika tvrtka se razlikuju po stopi uključenosti pojedinca u cjelokupne poslovne procese. U maloj tvrtci svi će biti uključeni u sve, dok je to u velikoj tvrtci i nemoguće. U maloj tvrtci svaki zaposlenik predstavlja jedan veliki dio poslovanja te tvrtke, dok u velikoj svaki pojedinac ima svoj mali segment poslova koji radi i nije prevelika šteta ako ode i samo na bolovanje. Netko će ga zamjenit, ali u maloj firmi će ga zamjenit njih trojica i još će on morat barem odgovarati na mailove dok je doma u virozi. To je tako. Mala tvrtka je ko mala obitelj. Svi sve znaju, svi znaju sve tračeve i informacije, kad jednog nema odmah svi pitaju gdje je, šta mu se dogodilo, svi znaju imena djece, pasa i mačaka koje svi imaju i to je okolina koja je bliže i bliskije povezana. U velikim sistemima uprava ulaže velike iznose novaca da bi došlo do povezivanja radnika na tim razinama na kojima mali uobičajno funkcioniraju. Upoznavanje, bliskost, druženje van radnog vremena, stvaranje prijateljstava. Sve su to uobičajni odnosi koji se automatizmom događaju u malim tvrtkama, a taj bonding između zaposlenika pozitivno utječe na radne rezultate, pa je to cilj koji investicijama u teambuildinge rješavaju veliki. Nije uvijek prednost biti veliki. I mali imaju svoje čari.

Neki pojedinci se bolje snalaze u malim sistemima, a neki u velikim korporativnim sistemima. Kada je osoba veliki individualac tada je za njega bolje da radi u korporaciji. Ako je pojedinac ima izraženu  socijalnu inteligenciju, ako je timski igrač, onda će se bolje osjećati i imati bolje rezultate rada u maloj tvrtci.

I za kraj, da istaknemo najbitnije:

1. Svi se mi možemo prevariti u osobnoj procjeni ljudi,koliko god da smo ljudi u svoj radnom vijeku zaposlili

2. Psihometrijski testovi ne griješe u određivanju osobina ličnosti

3. Svaki poslodavac, mali ili veliki bi trebao istinski poznavat svoje zaposlenike

4. Profiliranje zaposlenika nije trošak tvrtke, već investicija