Jesu li pametni telefoni postali preskupi?

Jesu li pametni telefoni postali preskupi?
Ilustracija

Pametni telefoni sve su jeftiniji, ako gledamo nekakav prosjek i ponudu. Ali sve su skuplji ako gledamo brendirane proizvođače i njihove flagship modele uređaja. U samo pet godina cijene su porasle za otprilike 200 američkih dolara, što se može gledati iz više kuteva, koji nisu nužno negativni.

Primjerice, 2012. godine bi 700 dolara za Samsung Galaxy model pametnog telefona bila cijena koju bi tržište ismijalo i prodaja bi bila mizerna. Danas pak Galaxy S8 Plus doseže cijenu od tisuću dolara i tržište to prihvaća objeručke. Takva je situacija jer ponuda uistinu jest sjajna, od zaslona koji ostavljaju bez daha, do radne memorije koja nadmašuje računala i prostorom za pohranu podataka koji zadovoljava i one zahtjevnije korisnike. Tu su i procesori, kamere... Jedino baterije nisu napredovale previše, nažalost.

No, treba znati i da su troškovi izrade tih sve boljih uređaja porasle pa se u odnosu na 212 dolara iz 2012., danas potroši 284 dolara samo na proizvodnju jednog brendiranog flagshipa, što je rast od 32 posto. Prosječni Huawei košta oko 220 dolara u trgovini! I s obzirom na taj rast cijena proizvodnje za 25 do 35 posto, jasno da su i cijene u trgovinama porasle toliko.

I tržište to objeručke prihvaća jer rekordi prodaje ruše se iz godine u godinu za one najveće. Oni manji, kao HTC, imaju izbor ili pojeftiniti ili propasti. Ili se zadovoljiti mrvicama kao BlackBerry ili Microsoft. Ne postoji previše izbora, sami vrh izabran je samo za najbolje i najveće, kao Apple, Samsung, Huawei ili Google. Ostali se bore i preživljavaju, a profit ostvaruju s modelima srednjeg ili nižeg cjenovnog ranga.

Korisnici kojima sve to ne odgovara barem u 2017. godini imaju rješenja za svoje probleme, u vidu uistinu odličnih jeftinijih pametnih telefona. Već od 1200 do 2500 kuna mogu se naći razni modeli koji uistinu zadovoljavaju sve potrebe modernog doba i korisnika...