Je li Internet stvari zaista sljedeći smjer evolucije tehnologije?

Je li Internet stvari zaista sljedeći smjer evolucije tehnologije?
Fotolia

Internet stvari (IoT) još uvijek diže prašinu i mnogi misle da je to smjer u kojem će evoluirati tehnologija, ali i naše poimanje stvarnosti. Naravno, to nije tako i nakon svih kritika bi mnogima ipak trebalo već biti jasno da IoT ima još mnogo prepreka koje treba „preskočiti“ ili zaobići pa da krene snažno prema naprijed.

Do 2020. godine će na mreži biti oko 20 milijardi "pametnih" uređaja i netko to sve treba kontrolirati tako da djeluju baš kako treba, da budu korisni, da ljudi kojima služe ne budu u nikakvoj opasnosti od raznih cyber napada, ali i da se mreža ne ruši svako malo jer standardi ne postoje i uređaji različitih proizvođača nisu međusobno kompatibilni. S obzirom da se očekuju prihodi u industriji od 350 milijardi američkih dolara i oko 200 tisuća novih radnih mjesta, motiva ne nedostaje da se to napravi kako treba. No da su problemi značajni, jesu. I mogli bi usporiti ili onemogućiti IoT da se razvije.

Naime, trenutna situacija pokazuje da IoT uređaji nisu baš popularni. Google Glass, tableti i razni uređaji kojima možemo upravljati iz daljine, ne prodaju se dobro i taj trend poništava pokušaj nametanja IoT trenda. Hakerski napadi, špijunaža i SF filmovi koji nude katastrofu, drže ljude podalje od cijelog ovog novog koncepta. Nemaju povjerenje u uređaje, ne žele se oslanjati na njih i dok im se ne garantira sigurnost, tako će i biti.

Uz sve to, ne postoje ni postavljeni standardi koji bi osiguravali neometan rad više uređaja odjednom, potrebni su protokoli, regulative i suradnja operatera međusobno. Uz to, potrebna je bolja infrastruktura i znatno brže internetske konekcije. O svemu tome se nije mislilo jer lako je povezati termometar (nije Google bez razloga preuzeo NEST) ili neki manji uređaj s pametnim telefonom, ali ukoliko želite kontrolu nad svim uređajima, potrebno je nešto više, kompliciranije i trenutno potpuno neizvedivo.

Problem je i sigurnost, dovoljno jedno "probijanje" da bi netko imao kontrolu nad našom svakodnevicom. To ne zvuči nimalo obećavajuće. Zato, najveće kompanije moraju prionuti na posao.