Je li blockchain zaista revolucionaran?

Je li blockchain zaista revolucionaran?
Fotolia

Virtualna valuta Bitcoin vjerojatno ne bi bila to što jest da iza nje ne stoji blockchain tehnologija, stvorena za održavanje privatnosti kod svake transakcije, bez obzira koliko ih ima u kojem trenutku. Ali, problem ipak postoji u cijeloj priči, koja postaje podosta raširena u posljednje vrijeme. Čini se da blockchain ipak nije toliko siguran koliko se vjeruje da jest.

I to zbog same tehnologije, ali ne iz razloga koji se misli. Naime, za blockchain računalni stručnjaci tvrde da se ne može "probiti" i da zbog toga u nekim većim okvirima izvođenja transakcija postaje nekorisna, a samim time završit će na marginama. Ako je vjerovati financijskim stručnjacima. Nije potreban posrednik prilikom transakcija i samim time sami koncept bankarskog sektora nekako pada u vodu. No, problem je i što se transakcije mogu pratiti. I na tome se lome koplja.

Prema definiciji blockchain je baza podataka podijeljena između svih čvorišta koja sudjeluju u sustavu zasnovanom na Bitcoin protokolu. Potpuna kopija ove datoteke sadrži svaku transakciju ikada izvršenu i bilo tko može saznati koliko je bitcoinova bilo na nekoj adresi u bilo kojem periodu.

To je službeni opis, a za laike, potrebno je znati da biste koristili bitcoin, trebate znati kako se koristiti s blockhain. Naime, to je kao virtualni novčanik. Kako bi smo znali kamo trebamo poslati, trebamo našu wallet adresu. Koja je to adresa možemo saznati na Wallet, zatim na Receive money i na kraju na Adress. Prilikom kreiranja "walleta", on automatski stvori jednu adresu koja pripada samo nama. Bilo tko, naravno, može imati i više adresa, ali to je do vlastitih preferencija. Dakle, blockchain koristi da biste imali uvid u transakcije. Dodatno pojednostavljeno, blockchain je nešto kao PayPal, ali za bitcoin. I svi mogu vidjeti sve.

Iznimno korisno u manjim zajednicama, ali može li se zamisliti kako se obavljaju ovim putem transakcije vrijedne nekoliko milijardi američkih dolara, u kojima investitori žele ostati tajni, u kojima se želi da financijski podaci ostanu tajni? U nekom idealnom svijetu to se ne bi trebalo skrivati, ali u ovakvom je poprilično komplicirano ako se vidi baš sve od strane onih koji znaju što i gdje gledati...

Ali, ako je već IBM prihvatio blockchain tehnologiju da bi obavljao transakcije na dnevnoj razini i lakše pratio tijek novca, nema razloga za ne vjerovati da to neće učiniti i drugi.