Izluđuje li Generacija Y poslodavce, ili je situacija obrnuta?

Izluđuje li Generacija Y poslodavce, ili je situacija obrnuta?
Shutterstock

Generacija Y, ili možda poznatija kao Millennials generacija, izluđuje poslodavce posljednjih godina i to se moglo nekako prikrivati ili ignorirati, ali stasali su i do 2030. će činiti 75 posto ukupne radne snage diljem svijeta. A to se više nikako ne može ignorirati pa je vrijeme o njima se informirati.

Riječ je o osobama rođenima između 1982. i 2004. godine, što znači ili da su odrastali u trenucima tehnoloških revolucija ili su se rodili direktno kad je digitalno doba već počelo. Samim time, globalizacija i promjene svih vrsta njima su potpuno uobičajena stvar, granice su im nešto potpuno nepoznato i s obzirom da imaju svijet na dlanu skloni su misliti da mogu nešto na svjetskom planu i promijeniti, učiniti boljim, biti utjecajni, bitni...

Nije to toliko čudno s obzirom da najstariji pripadnici te generacije imaju tek 34 godine, što znači da još uvijek gledaju prema naprijed, na njih ne pale prijetnje vezane uz gubitak posla ili statusa te su samim time poslodavci starije generacije poprilično izgubljeni pa ne čude konstantni sukobi i nerazumijevanje. Jer, koliko god poslodavci ne shvaćaju generaciju Y, vrijedi isto i u drugom smjeru.

Primjerice, "baby boomers" generacija, rođena između 1946. i 1964. godine sklona je zadržavanju jednog posla, prilagođavaju se zahtjevima i trude se na sve načine zadržati radno mjesto. Generacija Y čini suprotno, u prosjeku se zadrže godinu dana na jednom radnom mjestu i smatraju da je poželjno mijenjati okolinu u takvim intervalima jer će im to koristiti za budućnost. Za razliku od "baby boomersa" i generacije X (rođeni od 1965. do 1981.), ne vode se prihodima već utjecajem koji mogu ostaviti kroz neki posao te im je to glavna motivacija pri pronalasku ili zadržavanju posla.

Činjenica da su im nadređeni dio "baby boomersa" ili generacije X svakako ne pomaže jer to su različiti sklopovi razmišljanja i načina života, koliko god svi mi smatrali da to nije istina.

Stoga, ukoliko se ne dostigne nekakav zajednički jezik, gubi se na obje strane. Možda je zato vrijeme da poslodavci polako počnu slušati zaposlene i ići im donekle na ruku jer očito je prošlo vrijeme poslušnosti i odanosti pod svaku cijenu...