KOLUMNA - IGOR STRMEČKI

IT to B(e)? (Or not to be?)

IT to B(e)?  (Or not to be?)

Ja vam ne ću nabrajati što se sve važnoga događalo u našoj branši prošle godine, niti vizionarski proricati što bi se moglo događati ove, još jako mlade, godine. Umjesto toga, postavit ću si par pitanja, pokušati ponuditi odgovore, a vas, nadam se, potaknuti na razmišljanje.

Sjećate se kolumne iz studenog prošle godine o važnosti IT-a?

Idemo sada korak dalje. Ako je ipak IT bitan, kakav to IT nam onda treba u 21. stoljeću?

Svakako drugačiji. Takav da je taj „novi IT“ pouzdani poslovni savjetnik „ostatku organizacije“ tj. „biznisu“. Ne volim podjele na IT i Business jer implicira da je IT obično „otkvačen“ od „pravog“ business-a, ali takva je, izgleda, stvarnost.

No, dobro. Ako nam je ipak IT bitan, i ako on treba biti novi i drugačiji, kako ga učiniti takvim? I onda dalje, kako ćemo znati da je to taj „novi i drugačiji IT“?

Izazova je bezbroj. Nimalo jednostavna tržišna situacija u svim granama industrije, trendovi outsourceinga, centralizacije, virtualizacije i cloud-a (što god pod tim smatrali), „preotimanje“ IT budgeta od drugih poslovnih funkcija (naročito marketinga), povećana očekivanja od ostatka organizacije (inovacije i ispunjenje svakakvih želja) itd.. A budgeti su, naravno, sve tanji (manje za više, zvuči poznato?).

Pa onda, ako je to taj novi i drugačiji IT, treba ga valjda voditi neki novi i drugačiji IT Manager, tj. novi CIO koji očito treba neki novi set znanja i vještina kako bi dokazao da je tome tako. Da, koliko god nam to teško nama samima priznati, trebamo se mijenjati.

Postoji u šali cijeli spektar objašnjenja kratice CIO, pa recimo u ekstremima od „Career Is Over“ do „Chief Innovation Officer“. Recimo da ovo zadnje zvuči puno prihvatljivije, zar ne? Dakle, IT odjel, pa i njegova „glava“ - CIO, treba biti, prije svega, ravnopravna poslovna funkcija. Danas bilo kakvo poslovanje ne možemo zamisliti bez pomoći IT tehnologije. IT funkcija treba biti sastavni dio core business-a, predlagač novih poslovnih modela (u najmanju ruku ih aktivno prihvaćati), a ne (uz dužno poštovanje kolegama koji savjesno i mukotrpno obavljaju svoje današnje zadaće) mjesto sprečavanja istih ili pokušaja zadržavanja stečenog stanja (a zbog povijesnog tretiranja IT odjela kao samo još jednog mjesta troška).

Na nama samima je da se dokažemo da smo spremni na takav korak. Ali moramo biti svjesni da uz obećanja idu (u paketu) naravno i odgovornosti.

Predlažem da se dodatno poslovno educiramo, da se svakako potrudimo uspostaviti partnerski odnos s ostatkom organizacije, da naučimo pričati poslovnim jezikom unutar organizacija, prenosimo to na članove naših timova, a u sljedećem koraku pomažemo našim partnerima iz organizacije komunicirati s njihovim (i onda našim) partnerima na tržištu, tj. kupcima.

Prihvatimo to kao izazov, budimo promjena kakvu želimo vidjeti!

 

Najbolje vrijeme za posaditi drvo je bilo prije 20 godina. Drugo najbolje vrijeme je - sada! (Kineska narodna)

 

* O autoru: Igor Strmečki, nakon petogodišnjeg iskustva u SAP konzaltingu i 11 godina iskustva u IT managementu u korporacijama (L'Oreal, Coca-Cola), radi kao partner i poslovni konzultant u poduzeću Simulus grupa d.o.o. koje se bavi poslovnim savjetovanjem. Uža područja interesa su mu transformacija IT odjela i edukacija ponuđača ICT rješenja, s idejom da bi ponuđači bolje nudili, a korisnici pametnije kupovali i koristili njihove usluge i proizvode.