INOVACIJA ... zašto je start-up inovativan?

INOVACIJA ...  zašto je start-up inovativan?
Dražen Tomić

Nakon prikaza životnog ciklusa inovacije možemo vidjeti kako se u tome ponašaju start-up tvrtke za razliku od uhodanih kompanija. Takva usporedba je korisna za obje „strane“ jer pokazuje što mogu jedni od drugih naučiti! Usporedba inovacije  start-up vs.  uhodane kompanije se može raditi raznim metodama: pro/con, SWOT itd. Mi ćemo razmatrati  osobitosti inovacije kroz osam faza njezinog životnog ciklusa:

Faza u životnom ciklusu inovacije

Osobitosti u start-up tvrtkama

Osobitosti u uhodanim kompanijama

1. Envision

Vizija se je vezana uz početnu ideju i pripadni proizvod, na čemu je fokus.

Vizija je „operational excellence“ i fokus na postojeće proizvode. Takva vizija guši disrupciju, pogotovo ako je kultura niska.

2. Encourage

Inovaciju ne treba ohrabrivati, jer je ona razlog postojanja tvrtke. Problem može biti u zamoru entuzijazma u kasnijim fazama.

Zbog birokratske strukture uprava mora stvoriti kulturu u kojoj su sudionici inovacije prepoznati kao „good guys“.

3. Enable

Tvrtke su male i nisu potrebna neka posebna rješenja za omogućavanje inovacijskog procesa.

Veličina tvrtke zahtjeva formalizaciju procesa inoviranja. Naročito je bitno ukloniti barijerre među „silosima“, budući da je inoviranje timski proces.

4. Explore

Ovo može biti slabost start-up-a: klasični problem je da nemaju resursa za istraživanje razine novosti, atraktivnosti, izvedivosti i isplativosti projekta. No zbog ograničenih resursa su mnogo inventivniji, izazov à prilika!

Ako je kompanija inovacijski kulturna, osigurat će resurse za istraživanje. Ako su ti resursi nedovoljni, to će kompromitirati aktualne i buduće inovacijske pokušaje.

5. Evaluate

Vrednovanje ideja zahtijeva znanje. Tolerancija na greške je velika, pa se time izbjegavaju Greške tipa I, ali je vjerojatna Greška Tipa II - prihvaćanje ideja koje ne prolaze na tržištu.

Vrednovanje ideja ne smije imati birokratski bias: Vjerojatna je Greška tipa I - odbijanje ideja koje bi bile uspješne inovacije. Rješenje je odgovarajući set-up R&D-a.

6. Experiment

I ovo je slabost start-up-a: za složene proizvode oni često nemaju kapaciteta za kvalitetan prototip i njegovo testiranje.

Ovo je prednost uhodane kompanije, naravno ako inovacijska kultura dozvoljava izdvajanje resursa za isprobavanje.

7. Execute

Ovo je najveći problem start-up-a: proizvodnja i prodaja. Vrlo često odlična zamisao propadne zbog ove slabosti. Moguće rješenje: outsourcing izvršenja.

Najveća prednost u inovaciji za uhodane kompanije. Naravno da to vrijedi u slučaju da ne postoje barijere među silosima!

8. Evolve

Unapređenje proizvoda zapravo ne spada u start-up tvrtku: kad je jednom njezin proizvod na tržištu, ona prestaje biti start-up! No ako je preostao jaki inovacijski mind-set, onda će se nastaviti na poboljšanju proizvoda.

„Naši kupci ne žele promjene!“ je česta mantra marketinga i prodaje u uhodanim tvrtkama. Poboljšanja na proizvodima su inkrementalna inovacija koju treba provoditi „unbiased“!

JESTE LI ZNALI?

... da je za inovativnost u start-up tvrtkama zaslužan ponajviše odabir djelatnika. Odlike djelatnika za inovativnost u start-up tvrtkama objašnjene su u članku Startups need these Five Types of Employees su u slobodnoj interpretaciji ove:

  1. Sposobnost izazivanja: pokazivanje osobnosti kroz dovođenje u pitanje postojeća znanja i prakse
  2. Pozitivan pristup: ohrabrivanje suradnika u timu s dobrim aspektima projekta, te savladavanjem prepreka
  3. Više zadaća za jednog zaposlenika: takav je idealan za vođenje timova, osigurava multidsciplinarnost
  4. Istraživač: pronalazi znanja u napretku tehnologije, informira članove tima o tome, sprečava „otkrivanje tople vode“
  5. Mentor: za razliku od vođenja tima, on je lider, osoba s vizijom.

Fokus na „human capital“ daje još jedan članak koji govori o inovacijskoj prednosti start-up-ova u odnosu na velike kompanije: The Anatomy of Innovation: Why so Many Small Startups Manage to Out-Innovate Large Enterprises. Osim agilnosti i svrhe postojanja („Envision“!), glavno je da se zaposlenici u start-up tvrtkama ponašaju drugačije od kompanija koje se „poradi inovativnosti moraju boriti protiv svoje vlastite strukture“!

Generalni je zaključak da je glavna razlika zaposlenika u start-up tvrtkama prema djelatnicima u uhodanim kompanijama prije svega u njihovoj povećanoj. angažiranosti na poslu. O tome kakva je ta angažiranost na globalnoj i nacionalnoj razini, pa i u Hrvatskoj više u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant