INOVACIJA ... u Europskom kvalifikacijskom okviru za e-Kompetencije

INOVACIJA ... u Europskom kvalifikacijskom okviru za e-Kompetencije
Dražen Tomić

Još 2008. godine je Europska Komisija (Povjerenstvo za edukaciju i kulturu) donijela EQF - Europski Kvalifikacijski Okvir - za cjeloživotno učenje, brošura OVDJE. Šest godina kasnije - 2014. je na osnovi toga donesen Europski e-Kompetencijski okvir (skraćeno: eCF) za ICT profesionalce koji rade u svim industrijama, brošura za verziju 3.0 je OVDJE.
Struktura ovog obimnog i složenog dokumenta je početno podijeljena u „dimenzije“ u kojima se promatra okvir za e-Kompetencije:

  • Pet područja (kategorija) e-Kompetencija izvedenih iz ICT poslovnih procesa: A=planiranje, B=izgradnja, C=pogon, D=omogućavanje, E=upravljanje;
  • 40 referentnih e-Kompetencija unutar opisanih područja, na primjer poslovno planiranje, testiranje, korisnička potpora itd;
  • Pet razina „vičnosti“ (proficiency) svake od e-Kompetencija:
    • Associate (Suradnik)
    • Professional (Profesionalac)
    • Senior Professional / Manager (Stariji profesionalac / menadžer)
    • Lead Professional / Senior Manager (Vodeći profesionalac / stariji menadžer)
    • Principal (Najviše vodstvo)
  • Znanja i vještine (primjeri):
    • Znanja (zna, svjestan je, upoznat je s ...)
    • Vještine (u stanju je...)

Upravo se na primjeru inovacije može prikazati koje su kompetencije, razine vičnosti, znanja i vještina pridijeljene područjima ICT poslovnih procesa:

Područje A („planiranje“) sadrži ukupno devet ICT kompetencija:

A.1. Usklađivanje informacijskih sustava (IS) i poslovne strategije
A.2. Upravljanje razinom usluga
A.3. Razvoj poslovnog plana
A.4. Planiranje proizvoda/usluga
A.5. Arhitekturalni dizajn
A.6. Aplikativni dizajn
A.7. Praćenje tehnoloških trendova
A.8. Održivi razvoj
A.9. Inoviranje

Generički opis kompetencije A.9. „Inoviranje“ je:
Promišljanje kreativnih rješenja novih koncepata, ideja, proizvoda ili usluga. Promovira kreativno i otvoreno razmišljanje koje predviđa korištenje tehnološkog napretka za zadovoljenje poslovnih i društvenih potreba ili istraživačkih smjerova.

Ovdje vidimo da se radi o visokoj razini kompetencije, koja je u tablici „vičnosti“ svrstana u dvije najviše razine: za starije/najviše vodstvo i za voditelje visoke razine profesionalnosti.

Oni za kompetenciju inoviranja trebaju imati razine vičnosti:

Razina 4: Primjena samostalnog razmišljanja i svijesti o tehnologiji, kako bi vodili integraciju raznovrsnih koncepata, što dovodi do jedinstvenih rješenja;
Razina 5: Propituje status quo i strateški vodi prilikom uvođenja revolucionarnih koncepata.

Inoviranja nema bez znanja o postojećim tehnologijama/rješenjima, čije probleme treba riješiti (= inkrementalna inovacija) ili ih zamijeniti posve novim konceptima (disruptivna inovacija). Ta 4. dimenzija u eCF-u - znanje, prikazana je za inovaciju sljedećim primjerima:

K1 postojeće i nove tehnologije i primjene na tržištu
K2 navike, trendovi i potrebe
K3 poslovne, društvene i/ili istraživačke prakse, trendovi i potrebe
K4 tehnike inovacijskih procesa

Za potrebe kompetencije inoviranja u ovoj - 4. dimenziji eCF daje primjere vještina:

S1 identificirati poslovne prednosti nastale prihvaćanjem novih tehnologija
S2 priprema dokaze koncepta (novo rješenja)
S3 nekonvencionalno razmišljanje
S4 identifikacija odgovarajućih resursa
Budući da je inoviranje u eCF-u razrađeno kao jedna od 40 prepoznatih kompetencija u ICT-u, to znači da je u obrazovnom ciklusu potrebno planirati poduku o inovaciji kao poseban „vertikalni“ predmet. Kompetencija „inoviranje“ slijedno služi u informatičkim tvrtkama kao definicija posebnog radnog mjesta.
U ostalih 39 kompetencijama eCF-a se znanja i vještine inovacije pojavljuju na desetke puta „horizontalno“, dakle kao potpora osnovnoj kompetenciji predviđenoj eCF-om. Primjer:

D.7. Upravljanje prodajom (ICT proizvoda)

  • Primjer znanja o tekućim tržišnim imperativima, npr. rizicima, promjenama, inovacijama;
  • Primjer vještine praćenja tržišnih novosti, npr. rizicima, promjenama, inovacijama, što sve komunicira interno.

JESTE LI ZNALI?

... da osim opisane dokumentacije za eCompetences, korisnici imaju na raspolaganju i alat za „profiliranje“ ICT kadrova svih razina kompetencije (znanja i vještina)? Tom alatu se može pristupiti ovdje: http://profiletool.ecompetences.eu/ .

Tako za područje A - „Plan“ u kompetenciji „A.9. Inoviranje“, alat pruža mogućnost profiliranja ICT radnih mjesta ovakvom shemom:

Takvim profiliranjem se definira struktura potrebnih kompetencija/zadaća/radnih mjesta. Dodatno može poslužiti i za samoprocjenu usklađenosti postojeće kadrovske strukture s eCF-om. To je primjenjivi i za mala i srednja poduzeća, što je prepoznao i Europski Centar za Norme (CEN). Zato je o eCF-u CEN objavio posebni dokument: „CEN Workshops Agreement“ (CWA 16367:2011) pod naslovom „Implementing e-Competence Framework into SMEs“.


Dobra je vijest da se i u našim visokoškolskim ustanovama prepoznaje važnost eCF-a, a unutar njega i poduka o inovaciji horizontalno i vertikalno. Tako je Tehničko Veleučilište u Zagrebu razvilo „Prijedlog standarda kvalifikacija i standarda zanimanja - Politehnika 2025“, čiji sadržaj možete vidjeti OVDJE. Kao primjer možemo pogledati Prijedlog standarda kvalifikacije „Magistar/magistrica struke specijalist/specijalistica inženjer/inženjerka za ePoslovanje“. Tu kao jedan od skupova prijedloga ishoda učenja? vidimo i (doduše izborno!):

Preporučiti i vrednovati inovativna rješenja i nove tehnologije“

Sa sljedećim popisom ishoda učenja:

  • Identificirati područja unapređenja i inovacije usluga ePoslovanja
  • Odabir i pokretanje ideje, postupka ili procesa koji donosi novu kvalitetu u primjeni
  • Provesti kritičku prosudbu inovacije

Osim ove podloge za „vertikalni“ sadržaj (predmet, kolegij), u drugim se standardima kvalifikacije predlaže „horizontalni“ (međupredmetni pristup, npr. prijedlog unutar skupa kompetencija za eZdravstvo):

„Praćenje tehnoloških trendova i inovacija (eZdravstvo, mZdravstvo, Telemedicina)“

Ovime je inovacija i formalno prepoznata kao jedna od kompetencija u obrazovanju informatičkih profesionalaca. Kakva je veza informatike i inovacije u praksi više pročitajte u ovoj kolumni sljedeći ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant