INOVACIJA ... odabir ideja za realizaciju

INOVACIJA ...  odabir ideja za realizaciju
Dražen Tomić

U slučaju otvorene inovacije kao što je projekt „Zagreb - inovativni grad“ na platformi www.zg-inovacija.eu imali smo tri izazova koje smo željeli provjeriti u pilotu. Strukturirali smo ih po skupinama sudionika:

  • Građani: Davanje, komentiranje i ocjenjivanje ideja
  • Grad: Obrada ideja i pretvaranje odabranih u projekte
  • IT-usluge: Funkcionalnost i performantnost aplikacije

Ustanovili  smo da funkcionalna specifikacija i njezina tehnička implementacija (www.zg-inovacija.eu) uredno omogućuju sudjelovanje javnosti i obradu prijedloga ideja uslužbama grada Zagreba. Ukupni poslovni proces  prikazan je sljedećim radnim tijekom (na visokoj razini apstrakcije):

U njemu je najvažniji formalni korak ocjena predloženih ideja.  Da bi se neka ideja pretvorila u "projektni prijedlog", koji će se dalje implementirati unutar gradskog sustava za upravljanje promjenama,  potrebno je od uistinu mnoštva ideja učiniti utemeljeni odabir.

Kriteriji odabira su:

  • Komentari javnosti (osobito su  korisni komentari stručne javnosti koji potvrđuju ili opovrgavaju navode "opće javnosti" - građana laika)
  • Ocjene građana (lajkovi s ocjenama 1-5, uključivo "Bayesian rating" korekcija, vidi okvir „Jeste li znali?“)
  • Očitovanje nadležnih u Gradu Zagrebu, je potrebno zbog:
    • Odbijanja ideje:   duplicitet,  neprovedivost ili utvrđeni rizici,  nedovoljnog opisa,
    • prihvaćanja ideje za daljnju evaluaciju
    • Izrada suženog popisa "najboljih" odabranih prijedloga  mjerodavnima za odlučivanje.

Ovime je pokriven glavni dio NAF+CC koncepta odlučivanja o implementaciji inovativne ideje:

  • Novelty (novina): javnost predlaže ono što smatra novim,  a službe su procijenile radi li se uopće o novosti,  ili pak o redovnom poslu ili već postojećem projektu
  • Atractivity (atraktivnost): takav prijedlog dobiva mnogo lajkova,  a i gradske službe procjenjuju na koliko se građana prijedlog odnosi (jedna ulica,  jedan kvart ili područje,  dio građana ili cijeli grad)
  • Feasibility (izvedivost) : često neki stručnjak iz javnosti ili stručna služba grada obrazloži da prijedlog nije tehnički ili organizacijski izvediv
  • Cost (trošak): u fazi ocjenjivanja prijedlog a inovativne ideje nadležna služba je može odbiti ili odložiti zbog očito previsokog troška (npr.  novi most preko Save ili sjeverna obilaznica).  Detaljna analiza troškova i stavljanje u relaciju s dobrobiti u realizaciji se radi u okviru implementacijskog projekta.
  • Compliance (usklađenost s propisima): jedan od utemeljenih razloga odbijanja ideje je njezina ne/protupropisnost. Čest slučaj takve odluke je propis po kojem je za provođenje nadležan netko izvan grada - na primjer policija za video nadzor prometa.

JESTE LI ZNALI?

... da je nužno "korigirati" prosječne ocjene koje lajkanjem (ocjene 1-5) daju građani - korisnici sustava?  To je nužno iz jednostavnog razloga što su statističke pogreške to veće  što je uzorak manji.  U našem slučaju imamo mnogo prijedloga ideja koje je ocijenio samo jedan korisnik.  U tom je slučaju "petica" vrlo nepouzdana.  Na osnovi veličine uzorka (n = broj "lajkera") se formulom "Bayesian ratinga" iz prosječne ocjene (p) lako izračuna korigirana ocjena (K):

K = p*n / (n+1)

U ekstremnom slučaju koji smo spomenuli,  jedna ocjena "5" se korigira u 2,5 i takav prijedlog naravno ostaje ocijenjen prenisko.  Obratno,  u slučaju velikog broja ocjena,  npr.  100 ta je korekcija gotovo beznačajna: 4,50 se korigira na 4,46.

Realni primjer je korekcija prosječnih ocjena ovih triju najbolje ocijenjenih prijedloga u stvarnom pilot projektu:

ID

Ideja

Br. glasova

Prosjek „lajkova“ (1-5)

Bayesian

1872

Nova mreža javnih česmi

110

4,94

4,9

1867

Vlak/tramvaj na pogon vodikom - možda za Veliku Goricu

44

4,98

4,87

1877

Obnova stoljetne funkcije Manduševca kao punkta s besplatnom pitkom vodom

25

5

4,81

Vidimo da je redoslijed prosjeka ocjena promijenjen zato  što originalno bolje ocijenjeni prijedlog ima manji broj "ocjenjivača".

Iz ovakvog je pristupa ocjenjivanju prijedloga inovativnih ideja vidljivo da se prijave kvalificiraju u različite statuse.  U pilot projektu "Zagreb - inovativni grad" smo za takve statuse načinili shemu O8:

Konkretno je sa statusom "odobreno" od 160 prijedloga označeno njih 13. što je 8,1%. To je iskustveno prihvatljiv udio pozitivnih preliminarnih ocjena u otvorenoj inovaciji tj. „crowdsourcingu ideja“. Od toga ih je 11 imalo ("Bayesian korigiranu")  ocjenu lajkanja veću od 4,0 (po školskom sustavu ocjena 1-5). Takvi prijedlozi ideja:

  • Imaju pouzdano visoke ocjene građana
  • nemaju isključujuće negativnih komentara javnosti,
  • načelno prihvaćanje gradskih službi.

O takvom  ishodu Grad Zagreb obavještava predlagatelje inovativnih ideja. Kako  bi trebala izgledati pozitivna (prihvaćanje ideje) ili negativna (odbijanje ideje)= komunikacija prema građanima - više u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant