INOVACIJA ... kroz priču

INOVACIJA ... kroz priču
Dražen Tomić

Tekstovi o inovaciji su često suhoparni - definicije, kategorije, procesi, ... Odmak od toga učinila je nova knjiga „Creativity and Innovation Management“ profesora Velimira Sriće. Umjesto standardnog udžbenika profesor Srića je knjigu napisao po načelu „storytellng“-a, dakle kroz niz zanimljivih i poučnih priča. Mnoge od tih priča su za čitatelje uistinu novost, a svaka od njih ukazuje na neku od važnih značajki inovacije i njezinog glavnog pokretača - kreativnosti.

Ova je knjiga (za sada) objavljena „samo“ na engleskom jeziku. Za one koji ne kupuju knjige na www.amazon.com neka isprobaju taj inovativni način nabave po pristupačnoj cijeni, ali bez papira - postoji samo elektronička verzija OVDJE. Usput će se moći odrediti prema možebitnom odmaku od klasičnih, tiskanih knjiga. Taj se u stvari emocionalni aspekt također uklapa u naš odnos prema inovaciji - njezin uspjeh ovisi i o tome, koliko smo se spremni prilagoditi novoj tehnologiji: „Ali ja najviše volim listati konvencionalnu knjigu!“ J

Ova knjiga je dragocjeni izvor za podizanje inovacijske kulture. Ima tri glave:

  1. Putovanje prema kreativnom društvu
  2. Upravljanje kreativnošću i inovacijom
  3. Kako postati kreativniji

Kreativnost (stvaranje ideja) je istaknuta zato, jer u cijeloj inovacijskoj zajednici vječno traje rasprava o prioritetima inovacijskih faza:

Ideja à Razvoj à Prodaja.

ili u originalu:

Idea à Development à Deployment

Naslovi poglavlja u knjizi očito daju primat kreativnosti, dakle početnoj fazi inovacije u kojoj se stvaraju/prikupljaju ideje. Gledano iz hrvatske perspektive, takav je pristup više nego ispravan. Naime, u nas cijeli „životni ciklus“ inovacije najčešće niti ne započinje - korisne ideje nemaju niti priliku doći na svjetlo dana. Ili su „ideatori“ već na početku blokirani birokracijom ili se njihove ideje neopravdano odbacuju. To vrijedi za većinu tvrtki u realnom sektoru, a da i ne govorimo o ustanovama u javnome. Blokade poput „Nisi plaćen da misliš...“ ili „Ovaj s idejama sigurno nema dosta posla!“ ubijaju volju za izražavanjem kreativnosti zaposlenicima, ali i korisnicima usluga javnih službi.


JESTE LI ZNALI?

... da se osim uklanjanjem blokada kreativnost može poticati jednostavnim tehnikama? Jedna od njih je metoda „Najoriginalnija ideja“ koju profesor Srića u svojoj knjizi opisuje kroz ovakvu priču:

„Imamo standardni problem, kako privući kupce u naš dućan. Netko dolazi s nemogućom idejom da stavimo čavle na ulicu. Vozači koji se zbog probušene gume zaustave, mogli bi usput doći u naš dućan.“

Iako je ideja posve apsurdna i nikada takva neće doći u realizaciju, daje nam „laterlano“ rješenje: možemo je modificirati u dogovor s gradskim vlastima da postave autobusnu stanicu kod našeg dućana, a ishod će biti jednak.


Osim privlačnih priča iz povijesti inovacije ili općih mjesta povezanih s inovacijom, autor na početku knjige navodi  citate velikih umova o kreativnosti. Njih treba koristiti svatko tko radi na podizanju inovacijske kulture. Evo nekoliko odabranih koji će potaknuti razmišljanje o kreativnosti i pozitivan stav prema inovaciji:

„Za kreativnost treba hrabrosti.“ (Henry Matisse)

„Kreativnost je inteligencija koja se zabavlja.“ (Albert Einstein)

„Kreativnost je dozvoliti sebi činiti greške. ...“ (Scott Adams)

Barijera kreativnosti je netolerantnost prema greškama, što autor gotovo metodom „pranja mozga“ s razlogom ponavlja kroz cijelu knjigu (na 28 mjesta!). Dodao bih tome jednu izreku iz drugoga izvora, koja može pomoći srušiti tu visoku barijeru kreativnosti:

"Nikada ne gubim: ili pobjeđujem ili učim!" (Nelson Mandela)

Osim rušenja barijera kreativnosti, treba istaknuti i motivacijsku vrijednost prikazanih priča, što autor u najavi ističe primjerom iz knjige „Alica u zemlji čudesa“:

„Po analogiji s poznatim filmskim klasikom, knjiga nas uči da su uspješna društva, poduzeća i pojedinci u stalnoj potrazi za Čarobnjakom kreativnosti koji živi u Gradu smaragdne inovacije. Da bismo ga našli, moramo krenuti Putem žutih opeka ideja. Na putovanju nam valja izbjeći zamke, nevolje i probleme, a posebno se moramo čuvati zločestih vještica Rutine i Navike. Put ćemo uspješno svladati budemo li uporni kao Dorothy, hrabri poput Plašljivog lava, mudri kao Strašilo i osjećajni ne manje od Limenog čovjeka. Na kraju se moramo sprijateljiti sa samim Čarobnjakom. Od njega ćemo naučiti da to za čime tragamo, dakle ideje i kreativnost, i moramo i možemo naći u sebi. Ova će nas knjiga naučiti bolje tražiti.“

Da li ovakav „dječji“ primjer može pasti na plodno tlo kod najmlađih generacija? Možda bi ovu knjigu trebalo predvidjeti u okviru e lektire za cjelovito čitanje!? To zvuči nevjerojatno, no možda nije nemoguće: Istovremeno s izdavanjem o knjige prof. Srće  ugledali smo svjetlo na kraju „tunela u inovacijskoj edukaciji“! Objavljen je obrazovni kurikulum, gdje je inovacija na velika vrata ušla u međupredmetne sadržaje - tema PODUZETNIŠTVO.

Koliko knjiga „Creativity and Innovation Management“  (ipak prevedena na hrvatski?) u novom kurikulumu može biti od koristi nastavnicima, o tome više pročitajte u ovoj kolumni sljedeći ponedjeljak!

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant