INOVACIJA: klima ili kultura?

INOVACIJA: klima ili kultura?
Dražen Tomić

Ranije navedene asocijacije u svezi inovacije su: otkriće, ideja, izum, patent, invencija, kreativnost, novi proizvod, itd. Te logične asocijacije vode ponekad u krivome smjeru:

„Kod nas ne može biti inovacije, jer se naši procesi i usluge ne mogu patentirati!“.

Osim ovoga, ljudi s korisnim idejama su doživjeli negiranja i drugim „ubitačnim argumentima“ poput:

  • „Da to nešto vrijedi, drugi bi to već upotrijebili!“
  • „Kod nas se tako ne radi!“
  • „Plaćen si da radiš, a ne da smišljaš novotarije!“
  • „To Uprava neće odobriti!“
  • „Možeš li jamčiti da će to funkcionirati/isplatiti se?“
  • „Probati nešto novo? Prerizično je!“
  • „Naši kupci ne žele novotarije!“
  • „Nemamo vremena/novaca biti inovativni!“
  • „Ide nam dobro - ne trebaju nam inovacije!“
  • „Ide nam loše - za inovacije nemamo novaca!“
  • „To je ispravljanje greške - to nije inovacija!“
  • Itd.itd......

Ovakvi „ubitačni“ izgovori su najbolji odraz načina stava prema inovaciji u većini naših organizacija. Kreativci se obeshrabruju u takvoj „neprijateljskoj inovacijskoj klimi“. Još je bolji naziv „nerazvijena inovacijska kultura“. Naime, „klima“ je neka vrsta „više sile“, a „kultura“ ipak nešto na što upornim djelovanjem možemo utjecati.

Kako definirati inovacijsku kulturu? Generalno se „kulturom“ označava skup vrijednosti i vjerovanja. U inovacijskom području, kulturu možemo u najkraćem opisati kao:

„Osobitosti ponašanja sudionika koje podržavaju suradnju u inoviranju.“

Dakle, kultura inovacije se dokazuje ponašanjem u odnosu na inovaciju, i to na svim razinama u organizaciji. Bitna odrednica visoko izražene kulture inovacije je poticanje i omogućavanje SURADNJE u procesu inovacije, od prikupljanja ideja, preko razvoja do „prodaje“.


JESTE LI ZNALI?

Sve uspješne organizacije (tvrtke, ustanove, društvo) promoviraju inovacijsku kulturu „od vrha prema dolje“. Tako je i u Toyoti, gdje je inovativni proces započeo osnivač Sakichi Toyoda. Na njegovim inovacijama se kroz desetljeća razvio TPS - čuveni „Toyota Produciton System“.


Izvorno polazeći od inovatora - pojedinca i skupine inženjera, Toyota je s vremenom transformirala TPS u sustav koji počiva na davanju prilike za inovativnost svakom od svojih 340.000 zaposlenika. Vodstvo Toyote je uvijek vjerovalo u vrijednost inovacije i inovacijski potencijal zaposlenika. Takav pristup je stvorio jedinstvenu inovacijsku kulturu, adresiranu na svakog člana zajednice Toyote, upućujući ih na osobni inovacijski napor, ali i suradnju u svim dijelovima inovacijskog procesa.


Dobro je postaviti pitanje, kako započeti razvijati inovacijsku kulturu u gotovo „green-field“ uvjetima? Pristup treba biti „top-down“ - od najviše upravne razine. Složene i obimne prezentacije o sustavu upravljanja inovacijom, o procesima s desetcima međuzavisnih aktivnosti, o svim elementima i vezama u sustavu, naići će na odbijanje. Zbog toga je dobro započeti s dva temeljna pitanja Upravi organizacije:

  1. Vjeruje li Uprava da je u njihovoj organizaciji inovacija korisna?
  2. Vjeruje li Uprava da njihovi zaposlenici imaju jak inovacijski potencijal?

Početak sustavnog rada na inovacijskoj kulturi je dobiti potvrdan odgovor na ova dva pitanja. Za nastavak će odgovorni u organizaciji postaviti uobičajeno menadžersko pitanje: „A kako ćemo (pro)cijeniti razinu inovacijske kulture i mjeriti eventualni napredak?“.

Inovacijska kultura, kao niti druga obilježja organizacije, nikada nisu crno-bijela. Ne može se reći da neka organizacija ima savršenu inovacijsku kulturu ili je uopće nema. Ta se razina dade odrediti i postaviti negdje u nekoj mjernoj skali. Inovacijska zajednica ima mnogo različitih metoda to učiniti na vrlo razrađene načine. Ako netko želi brzo ugrubo provjeriti na kojoj je razini inovacijska kultura u njegovoj organizaciji, neka pogleda OVDJE.

Ovo istraživanje o inovacijskoj kulturi u svijetu i u nas pokazuje koliko smo spremni inovirati. Koja su tu obilježja i metrike upotrebljeni - više pročitajte u ovoj kolumni sljedeći ponedjeljak!

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant