INOVACIJA ... i NIMBY - NEMBY!

INOVACIJA ...   i NIMBY - NEMBY!
Dražen Tomić / Tomich Productions

Izraz NIMBY je prvi puta upotrebljen još davne 1950. godine, a postao je poznatim konceptom 1980. kad ga je objavio ugledni Christian Science Monitor, vidi OVDJE. „Not in my backyard“ je postao sinonim za sljedeću kontroverzu:

„Opasni otpad dalje od mog vrta!“ vs. „Blokiram svaki napredak koji mi može štetiti!“

Postavlja se pitanje, kakve to ima veze s inovacijom? Vrlo jake. Svaka promjena ili novost, pa tako i inovacija, uvijek može imati i nekih  neželjenih uzgrednih efekata. Na primjer, gradnja autoceste je super koristan infrastrukturni projekt sa svrhom javnoga dobra, ali ako je bliže od 500 metara mojoj kući, onda me smeta njezina buka i borit ću se da se trasa promijeni.

Generalno, svi su na riječima (engleski: „lip service“) ZA inovaciju sve dok se ona ne tiče njih samih, njihove organizacije. To se svodi na: svagdje DRUGDJE je inovacija dobrodošla i moguća, ali u „našem dvorištu“ ćemo pronaći stotine izgovora da je ne prihvatimo.

Web-site http://nimby.com/ čiji vlasnik guru Michael H. Peters o NIMBY daje vrlo kratak tekst, značajnim dijelom posvećen ovom proturječju:

„Jako mi je stalo do javnog dobra, ali ga odbijam ako bi to bilo i minimalno na štetu mojeg osobnog interesa!“.

Inovacija je u tome jedan od jako istaknutih javnih interesa, citiram:

„... NIMBY je stanje ljudske svijesti koje je čvrsto psihološki povezano s pronalaženjem izlaza pomoću racionalnog ili iracionalnog neprijateljstva prema nepoznatom, promjeni ili gubitkom kontrole. U tom se slučaju koriste ovakav izgovor:

„Ako to nije moja vlastita ideja, onda moram zaštiti svoju poziciju i reputaciju pucanjem na one koji predlažu razvoj ili inovaciju.“

NIMBY se ponekad koristi i kao namjerna strategija ili taktika kojom konkurencija slabi poziciju inovatora. Postoje primjeri scenarija u kojima se kritičari ili cinici uklope u mnoštvo sa ciljem da potaknuti neznanjem ili nagradama stvaraju zabunu ili sumnju. Na taj se način pokušava pojačati pozicija „PROTIV“ inovativnog projekta.

...

Postoje novorazvijene tehnike ponude sredstava koja omogućuju prihvaćanje („buy-in“) kroz partnerstvo u najranijim fazama i na najdubljim razinama razvoja i inovacije u tehnologiji, graditeljstvu i javnoj upravi. Tu je NIMBY pretvoren u NEMBY - New Enhancements for My Back Yard („Unapređenja za moje dvorište“).

JESTE LI ZNALI da NIMBY nije nužno i isključivo negativan koncept? On je više neutralan, dok je njegova negativna „sličnoznačnica“ BANANA - Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anything - Ne gradite apsolutno ništa blizu ičega!

Kao relativno pozitivni pristup očuvanje okoliša u korištenju zemljišta se koristi kovanica LULU - Locally Unwanted Land Use - Lokalno nepoželjno korištenje zemljišta.

Mnogi slučajevi svjedoče da je iz lokalnih protivljenja nekom projektu proizašlo bolje rješenje. O tome govori knjiga pod znakovitim naslovom: „NIMBY is beautiful“ / Slučajevi lokalnog aktivizma i okolišne inovacije.

Jedan od upečatljivih primjera kako NIMBY umjesto sprečavanja inovacije može dovesti do njenog poticanja je najnoviji proizvod kompanije Tesla, poznate po električnim automobilima. Ove godine (2017.) su pustili u prodaju fotoelektrične crijepove. Kakve to veze ima s NIMBY? Vrlo velike: mnogi zahtjevniji kupci nisu željeli uistinu ružne solarne ćelije na krovovima svojih kuća. Osim toga, solarni se paneli na krovu protive zdravoj logici: osnovna funkcija crijepa je vodonepropusnost. A onda na to stavljamo još jedan vodonepropusni element - solarne panele! Zašto ne all—in-one, pomislio je Elon Musk i stvorio proizvod čija izvedba izgleda otprilike ovako:

Vidite li tu negdje solarne ćelije? J

Inače, Cijena solarnog krova je oko 450 dolara po kvadratnom metru, što je - barem na američkom tržištu za koje su dali usporedbu - jeftinije od instalacije bilo koje inačice pokrivanja krova i dodavanja solarnih panela na njega!¸

Ako netko želi, postoje i solarne kupe-kanalice drugih proizvođača, za naš Jadran:

NIMBY konceptu kao neprijatelju inovacije Michael H. Peters suprotstavlja svoj NEMBY koncept (www.nemby.com): „New Enhancements for My Back Yard“ - nova poboljšanja u mojem dvorištu). On NIMBY pripisuje stanju svijesti određenom iracionalnom, dakle emocijama ili nasljeđu ranijih iskustava, pretežno iz djetinjstva. U svojim predavanjima (vidi OVDJE) on pojašnjava kako umjesto stvaranja novosti „za“ nekoga, treba graditi nove stvari „s“ nekim. Dakle, inovacija se stvara u suradnji, pa Peters promovira pojam „Collaboration Technology Trailer“ - prikolica suradne tehnologije. Time on najavljuje patentiranu opremu koja omogućuje ostvarenje suradnje i uvjeravanja auditorija kroz zajednički dizajn nekog projekta, arhitektonskog ili tehnološkog:

Originalno predavanje M. Petersa o NEMBY konceptu i rješenjima vidjeti OVDJE. Prikaz rada samog prototipa NEMBY kolaboracijskog uređaja je OVDJE.

Peters vizualizaciju smatra jednom od preduvjeta za dobru suradnju u razvoju ideje. Ona je bitna za to da auditorij „kupi“ ideju, nakon čega zbog tako probuđenog zanimanja počne sudjelovati u njoj. Važnost vizualizacije za poticanje sudjelovanja koje dovodi do kvalitetne suradnje i na taj način otklanja NIMBY i ostale blokirajuće efekte inovacije više u ovoj kolumni naredni ponedjeljak.

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant