INOVACIJA ... i guru Guy Kawasaki

INOVACIJA ...  i guru Guy Kawasaki
Dražen Tomić

U tekstu o start-up-ovima smo u prošloj kolumni citirali jednog od najutjecajnijih autora na tom području - Guy Kawasaki-ja. On ima ogromno praktično iskustvo u samostalnom poduzetništvu,  nakon toga u „unutarnjem poduzetništvu“ (Apple Inc.) i konačno sada u potpori start-up tvrtkama savjetom, promocijom i prikupljanjem kapitala.

Ovo posljednje Guy Kawasaki provodi kroz svoju tvrtku Garage Technology Ventures, čiju misiju opisuje u najkraćem ovako:

„We start up startups“ („Mi startamo start-up tvrtke!“)

Misiju ove tvrtke Guy Kawasaki navodi ovako: „Želim omogućiti da ljudi stvaraju sjajne proizvode, izgrađuju sjajne tvrtke i tako mijenjaju svijet!“.

JESTE LI ZNALI?

... da je najčešće spominjana pozicija Guy Kawasaki-ja u raznim kompanijama „evanđelist“? Ako se odmaknemo od vjere, ta riječ označava nekoga tko o nečemu govori s velikim entuzijazmom. Ako pogledamo njegov životopis, vidjet ćemo da je on sada „Chief Evangelist“ za grafički alat Canva.

Prva njegova pozicija „evanđelista“ je bila u Apple Inc. Bavio se evangelizacijom ranih Macintosh računala kod programskih inženjera koji su Macintosh-u trebali udahnuti „SW-added value“.   U knjizi „Art of the Start“ („Umijeće starta“, možete cijelu besplatno skinuti OVDJE), Guy Kawasaki ovako oslikava stanje svijesti u Macintosh diviziji Apple Inc.: Kada sam 1983. započeo raditi u Macintosh diviziji Apple Inc., razlog njenog postojanja je tada bio potući IBM u osobnim računalima i vratiti ga natrag u posao s pisaćim strojevima.

  • Godine 1987. je razlog našeg postojanja bio potući Windows i Microsoft. Guy Kawasaki dodaje da su u Apple Inc. željeli Billa Gatesa izbaciti iz računalnog svijeta i poslati  ga „trgovati ribom“.

Znamo da im to baš i nije uspjelo, ali je rad u Macintosh diviziji zahvaljujući Steve Jobsu donijelo Kawasakiju dragocjena iskustva. Između ostalih i ova ?:

  • Ako treba, „ubijte“ proizvode koji su vam „zlatne koke“ („cash cows“). Objasni koku Superiorni Macinotsh je „ubio“ uspješnu prodaju Apple II računala. Da je Steve Jobs poslušao konzervativnu upravu Apple Inc. u tom vremenu, Apple II računalo bi „ubila“ konkurencija. Ovako je „zlatna koka“ samo promijenila ime i ostala u Apple Inc.! I ovo je jedan od paradoksa inovacije: ako sami ne ubijete zlatnu koku, netko drugi će to učiniti!

„Interno poduzetništvo“ (internal entreprenourship, intrapreneurship) vodite u posebnoj zgradi, ako je dio korporacije? Kao?. Tako je Macintosh Division startao u zgradi koja je dovoljno daleko od da ih birokracija ostatka Apple Inc. ne „samelje“. No mora biti dovoljno blizu da „interno poduzeće“ može koristiti korporativne resurse. Optimum: 500-3.000 metara udaljenosti, čime se izbjegavaju prečesti posjeti.

O cijeloj povijesti svojeg sudjelovanja u evangelizaciji Macintosha Guy Kawasaki piše u knjizi „The Macintosh Way“:

U nedavnom intervjuu za Zindigodaily Guy Kawasaki je ovako odgovorio na pitanje o nekoj anegdoti iz suradnje sa Steve Jobsom:

Zindigodaily: možete li s nama podijeliti neku anegdotu iz Vašeg rada sa Steve Jobsom?

Guy Kawasaki: Dok sam jednog dana sjedio u mojem kockastom uredu dođe Steve Jobs s nekime koga nisam poznavao i upita me, što mislim o nekoj tvrtki. Odgovorim mu da je to osrednja tvrtka, traljavi SW, slaba grafika, neinteresantno. Tada Steve reče „Ovo je njihov CEO“! Time sam prošao test, jer da sam rekao da je to odlična tvrtka, Steve bi znao da sam ili glup ili lažem.

Omiljena riječ koju za svoje knjige koristi Guy Kawasaki je „Art of...“. Već smo spomenuli knjigu „Art of the Start“, a postoji cijela serija: „... of Entrepreneurhip“, „... of Social media“, „... of Disruption“ itd.

Nas  zanima njegov pogled na inovaciju koji je jedan od naslova njegovih prvih predavanja: „The Art of Innovation“. Ovdje on sažima svoje iskustvo u 10 pravila kojih se treba držati kod inovacije:

  1. Dajte smisao (ne samo kroz zaradu)!
  2. Imajte mantru (zašto tvrtka postoji)!
  3. Skočite u sljedeći ciklus (disruptivna inovacija: stvarati, a ne samo slijediti tržište)!
  4. Kratica DICEE (deep, intelligent, complete, empowering and elegant; primjer: uređaj Ford MyKey koji onemogućuje mladim vozačima da prebrzo voze roditeljski auto)!
  5. Isporučujte (Don't worry, be crappy - Ne brinite, isporučujte makar i nesavršeno)!
  6. Neka cvate 100 cvjetova (adresirajte različite segmente tržišta)!
  7. Ne dajte da vas budale ometu (uključivo i vi sebe samoga)!
  8. Vrtite stalno (isporučili ste nesavršeno, morate stalno poboljšavati)!
  9. Marketing je jednostavan (budite jedinstveni u svojoj niši)!
  10. Prezentacija za „prodaju“ inovacije po pravilu 10/20/30 (slajdova/minuta/veličina slova)!

Svako od ovih pravila bi zahtijevalo opis na nekoliko (desetaka) stranica. Guy Kawasaki je to nesebično podijelio na Youtube.

Najjednostavnije od svih pravila, ono s brojem 10 o kvalitetnoj „buy-in“ prezentaciji su reproducirali mnogi autori, primjer OVDJE:

Guy Kawasaki je značajno utjecao na ponašanje poduzetnika koji osnivaju start-up tvrtke prije svega u konceptu inovativnosti. Ipak ostaje pitanje da li je povećana inovativnost start-up tvrtki u odnosu na uhodane kompanije stvarnost ili mit. O tome i o načinu kako Guy Kawasaki pokreće start-up tvrtke više ćemo pisati u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant