INOVACIJA ... „frugalne“ start-up tvrtke

INOVACIJA ...  „frugalne“ start-up tvrtke
Dražen Tomić

U prethodnoj kolumni smo prikazali „siromašnu (frugal) inovaciju“ kao model tržišnog uspjeha. Njome se ne bave korporacije. „Siromašnim“ inovacijama uspijevaju mladi poduzetnici radeći u „svojoj garaži“ . Time malim ili nikakvim početnim financiranjem uspijevaju-  omogućiti poslovni uspjeh svojoj svježe osnovanoj maloj start-up tvrtki.

Takav primjer je je lijepo opisan u članku „7 Frugal Startup Tips from Millionaire Entrepreneurs“ („7 siromašnih savjeta za start-up tvrtke od poduzetnika milijunera“).

Temeljna postavka autorice Gwen Moran je: „Nećete uspjeti u poslu ako se razbacujete novcem. Čak i najuspješniji poduzetnici su u svojim ranim danima pazili na svaki peni, a neki to čine i danas!“.

DILEMA: Je li od štedljivosti važnija sposobnost ostvarenja prihoda? Start-up tvrtke se osnivaju da prihod ostvare inovacijom, dakle uspješnom prodajom nekih novih proizvoda (fizičkih ili usluga) na tržištu. No inovacijski guru Guy Kawasaki upozorava da svrha strat-up tvrtke ne bi smijela biti nakana brzog rasta i zatim zarade prodajom kompanije. Intencija treba biti „davanje smisla“ poduhvatu koji ostvarujemo novom tvrtkom. Kako „dati smisao“? Tri su poruke koje daje Guy Kawasaki:

  • Povećati kvalitetu života - vrijednost
  • Biti dio rješenja, a ne problema - pozitivni pristup
  • Spriječiti kraj nečega dobroga - održivost, na primjer povijesnih ili prirodnih dobara.

JESTE LI ZNALI?

... kakvu je samokritiku dao Guy Kawasaki u svezi svojeg davnog omalovažavanja jednog startup-a? Kratko nakon osnivanja jednog startup-a 1995. godine je Kawasaki dobio poziv na razgovor za posao glavnog direktora s bonusom u dioničkim opcijama. On je odbio tu ponudu jer mu je firma bila predaleko od kuće, dodavši da ne vidi kako bi taj poslovni poduhvat vođen doslovce iz garaže, mogao biti poslovno uspješan.

Nakon nekoliko godina je promatrao uzlet te tvrtke. Da je sve pod njegovim vodstvom išlo barem podjednako, mogao je na dionicama zaraditi ne dva milijuna, nego dvije milijarde US$! Ime kompanije: Yahoo!

Razgovarao je o tome sa svojom suprugom i zaključili:

„Nisam morao svaki dan daleko voziti, bio sam mnogo više u obitelji, sa ženom i djecom.

Nije mi žao što smo tako odlučili: za prvu milijardu! Ali za drugu bih se živ pojeo!“ :)

Guy Kawasaki ovom pričom završava svojih „10 zapovjedi“ - kako inovirati i ponašati se kod početka rada tvrtki. Ova 10. „zapovijed“ glasi: „Ne daj da te budale onemoguće!“. Instruktivno je ovo priznavanje kakvu je pogrešku sam napravio. Ako se sjećate, to smo u inovaciji nazvali „Greška tipa II“: odbijanje inovacije koja ima potencijal.

Vratimo se jednostavnijem zadatku u start-up tvrtki - štednji, ekonomičnom poslovanju. Gwen Moran u svojem članku navodi 7 primjera štednje:

  1. Iskorištavajte nagradnih bodova na kreditnim karticama
  2. Pojednostavnite uredski namještaj
  3. Reciklirajte i ponovno koristite ambalažu
  4. Budite kreativni u pogledu uredskog prostora
  5. Brinite se o dnevnim ponudama za bonuse zaposlenicima
  6. Educirajte zaposlenika u različitim vještinama
  7. Radite interna istraživanja umjesto kupnje istih

Detalji o načinima ušteda i primjerima milijunskih kompanija koje tako funkcioniraju i nakon što više nisu start-up tvrtke vidjeti OVDJE. Zanimljivo, „frugal“ je jedna od najvažnijih tema vezanih uz start-up tvrtke. Ima tisuće članaka o tome. Zanimljiv je i ovaj: Frugal Entrepreneurship: How start-ups can save money on the basics in order to invest in what matters („Frugal“ poslovanje: Kako start-up tvrtke mogu uštedjeti novac na običnim stvarima kako bi investirale u važne stvari). Osim već spomenutih savjeta, autor navodi i sljedeće vrlo zanimljive:

  • Izreka „Time is money“ - vrijeme je novac kod „frugal“ start-up tvrtke može biti  „preokrenuta paradigma“: „novac je vrijeme“! Naime, ograničeni novac definira kratko vrijeme trajanja poslovnog projekta
  • Poslušajte  savjete koji mogu biti dobri iako su besplatni - ima cijeli web-site http://frugalentrepreneur.com/
  • Kuhanje i čišćenje zajedno: uredska kuhinja pojeftinjuje trošak obroka u radno vrijeme i ujedno potiče suradnju u timskom radu. Tko ne voli kuhati može očistiti ured. Trošak tih poslova se može podijeliti kao bonus zaposlenicima.

Hopala - nabrojano je točno 10 savjeta. To je magičan broj, očito. I Guy Kawasaki  evangelizira start-up tvrtke u seriji svojih predavanja „Art Of The Start“ pomoću svojih „10 zapovjedi“. O njima ćemo više pisati u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant