INOVACIJA ... 5W2H metoda u inovaciji

INOVACIJA ...  5W2H metoda u inovaciji
Dražen Tomić / Tomich Productions

Postoje brojne metode analize „inovacijskog kapaciteta“ neke inovativne ideje. A što je to „inovacijski kapacitet“? To je zapravo vjerojatnost da će se neka ideja pretvoriti u inovaciju! Drugim riječima: kolika je vjerojatnost da će se ideja realizirati na način da postane nešto novo i održivo korisno? Jedna od tih metoda je i „5W2H“.

„5W2H“ metoda je jednostavan upitnik koji sadrži 7 ključnih pitanja na koja treba odgovoriti tijekom analize bilo kojeg problema, odnosno prilikom definiranja bilo kojega rješenja. Može se koristiti u „business-as-usual“ situacijama, za mala poboljšanja ili otklanjanje manjkavosti, ali i u razvoju strategija, rješavanju kriza ili radikalnim inovativnim poduhvatima.

Infografika koja lijepo prikazuje osnovu metode je ova:

Da se uistinu radi o mainstream metodi dovoljno govori podatak kako se pojam „5W2H“ na Internetu spominje u gotovo 300.000 slučajeva. Ta se metoda  primjenjuje kao podloga za najrazličitije vrste poslovnih odluka. Kao primjer navodimo njeno korištenje u analizi problema koji se javljaju u CRM sustavu:

5W2H se može primjenjivati samostalno ili kao dio većeg sustava upravljanja poslovanjem. Možda najpoznatiji „nadređeni“ sustav kojega je 5W2H sastavni dio je Fordove „8D“ metodologije rješavanja problema:

OVDJE je opis tih osam disciplina (8D) rješavanja problema, primarno onih koji se odnose na proizvodnju.  „Disciplina“ D2 je: „problem description“. U ovoj se „disciplini“ D2 problem opisuje upravo pomoću 5W2H metode (Wiki).

Iako se 5W2H metoda najčešće spominje uz opisivanje problema, ona je podjednako upotrebljiva u mnogim drugim područjima, pa tako i u području upravljanja inovacijom. U tom području odgovori na sedam 5W2H jednostavnih pitanja odlično opisuju neku inovativnu ideju u cilju jasnog prikaza donositeljima odluka.

Ford 8D koncept nije jedini „nadređeni“ 5W2H metodi: ona se spominje i unutar čuvenog TRIZ-a, upravo u svezi s inovacijom:

Analyse the problem in 7 aspects

* Why is innovation needed? [Why]
* What is the object of the innovation? [Where]
* Who undertakes the innovation task? [Who]
* When to achieve the innovation? [When]
* Where is the place to start the task? [Where]
* How to deal with the problem? [How to]
* How much to resolve the problem? [How much]

(Izvor: https://triz-journal.com/comparison-innovation-methodologies-triz/)

Ovdje se 5W2H metoda koristila u inkrementalnoj inovaciji, odnosno rješavanju problema. Kako to izgleda općenito za bilo koju vrstu inovacije, uključujući radikalnu, možete vidjeti u okviru „Jeste li znali?“.

JESTE LI ZNALI da neka metoda može poslužiti kao opis same sebe? To smo već ranije imali u primjeru poduke o Flipped Classroom metodi pomoću te iste metode, vidi OVDJE. Kad „sam sebe podižeš“ je pristup u raznim područjima poznat kao „bootstrap method“ On je preuzet iz popisa laži baruna Minhauzena, koji je tvrdio da se podigao u zrak vukući se svom snagom za uzice vlastitih cipela.

U našem slučaju je to ipak moguće, ovdje dajemo primjer kako se primjena koncepta 5W2H na inovaciju može opisati upravo pomoću 5W2H metode:

ŠTO?

Opis o čemu se radi, koji je sadržaj inovativne ideje.

ZAŠTO?

Možda najvažnije pitanje, pojasniti svrhu inovacije, koju održivu korist neka novost donosi?

TKO?

Važno je navesti, koji su sudionici inovacije! To se odnosi kako na one koji je iniciraju, one koji odlučuju i provode je. A najvažnije je tko su njezini korisnici!

GDJE?

Odrediti područje primjene inovacije, dijelove organizacije, ili što je „objekt“ inovacije, npr. poslovni proces, model, organizacijska jedinica.

KADA?

Dvije su komponente ovoga pitanja: dinamika implementacije, te razdoblje korištenja.

KAKO?

Možda najvažnije pitanje, opet s dvije komponente: kako se ostvaruje inovativna ideja (pretvaranje u konkretni proizvod ili postupak), te kako se rezultat ideje koristi od strane djelatnika, kupaca, korisnika.

KOLIKO?

Ovdje je riječ o novcima: koliko treba uložiti u pretvaranju ideje u inovaciju, te kakav je „business case“ u korištenju inovacije kroz njezin cijeli životni ciklus.

Pokazali smo kako se s 5W2H može objasniti bilo koji problem, ali i inovativna ideja. Također, ovaj popis od sedam pitanja može biti predložak za izradu „pitching“ dokumenta (max jedna stranica!) ili iste takve prezentacije., Dakle prezentacija treba imati najviše sedam slajdova na koliko, u pravilu, mogu donositelji odluka zadržati svoju pažnju tijekom prikaza inovativne ideje.

Potrebno je napomenuti da svaka  metoda, pa tako i ova svjetski proširena i priznata, može unaprijediti! Za primjenu u upravljanju inovacijom se uz navedenih sedam pitanja 5W2H može dodati i osmo, vrlo važno: „Why not?“. Time pokazujemo da smo svjesni kako naša inovativna ideja ne mora nužno biti pozitivna, da je moguće da postoji neka „kvaka“ zbog koje se ista ne može, ne smije ili ne isplati realizirati. Tako dobivamo novu, „6W2H“ shemu, gdje uz osnovno pitanje „Why?“ - „Zašto (da)?“ - koja je svrha inovacije, ispitujemo koji su razlozi zašto se neka inovativna ideja ne bi mogla/trebala realizirati. Na primjeru jednog posebnog područja inovacije - organizacijske - više u ovoj kolumni naredni ponedjeljak.

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant