INOVACIJA ... 5. stupanj - edukacija inovacijskih profesionalaca

INOVACIJA ... 5. stupanj - edukacija inovacijskih profesionalaca
Dražen Tomić

Do sada smo prezentirali četiri stupnja obrazovanja za inovaciju - od vrtića do fakulteta. Školska i seminarska edukacija je usmjerena na sudionike u inovacijskom procesu kojima je osnovni posao nešto drugo, a ne sama inovacija. Postoje (ili bi trebali postojati!) „inovacijski profesionalci“, osobe kojima je „core business“ inovacija. Da bi to postali trebaju steći vrhunsko obrazovanje u toj disciplini. Oni će kasnije raditi na mjestima voditelja R&D odjela, inovacijskih promotora i menadžera inovacijskih procesa, te inovacijskih konzultanata i edukatora.

Dostupno je nekoliko načina za postizanje kvalifikacije „inovacijski profesionalac“:

  • Ranije spomenuti „master“ studij „Strategy, Innovation, and Management Control “ na Wirtschaftsuniversität Wien: obrazuje menadžere za strategiju i poduzetništvo. Studenti i kroz analitičke vještine i kreativnost pronalaze nove poduzetničke prilike i razvijaju strategije za dugoročni održivi uspjeh;
  • Poslijediplomski studiji, kao interdisciplinarni studij na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu „Intelektualno vlasništvo (koji doduše dublje obrađuje samo jedan segment discipline inovacije);
  • Samostalno (osobno) usavršavanje pojedinaca koji žele započeti ili nastaviti karijeru kao inovacijski profesionalci;
    • poželjno je da prije toga prođu odgovarajuće visokoškolsko obrazovanje i/ili imaju praktičnog iskustva u korporativnim ili start-up inovacijskim procesima;
    • „gradivo“ je vrlo obimno (> 5.000 objavljenih knjiga koji u naslovu sadrže „inovacija“), pa su korisni specijalistički tečajevi;
    • Tečajevi koji su priprema za certifikaciju kroz udruženja inovacijskih profesionalaca:
      • „International Society for Innovation Management“ (ISPIM) ili
      • International Association of Innovation Professionals (IAOIP)

ISPIM počinje, a IAOIP je od prošle godine uveo nekoliko certifikacijskih programa povezanih sa sustavnom edukacijom inovacijskih profesionalaca:

„IAOIP djeluje kao ekspertna organizacija koja certifikacijom potvrđuje ekspertizu profesionalaca u znanosti o inovaciji.“

Područja znanja za koje se profesionalci certificiraju su (u originalu):

Body of Knowledge (by Working Group)

Design Thinking (Available)

Deployment

Development

Idea Generation

Innovation Architecture

Innovation Concepts

Management of Innovation (Available)

Measurement (in process)

Methodologies and Tools (3 CPIs in process)

Opportunity Identification

Value Creation

TRIZ/ARIZ (Available)


JESTE LI ZNALI?

... da i u Hrvatskoj obrazovne ustanove ističu i u samom nazivu inovaciju kao fokus svoga interesa? Na primjer „Innovation Institute“ ili „Innovation and Leadership Business Academy / ILBA“?

Oni za sada imaju pojedinačna predavanja o posebnim aspektima inovacije. Za inovacijske profesionalce trebaju nastojati oformiti cijele kolegije koji će obuhvatiti sve važne aspekte inovacije. Konačni cilj treba biti uspostava programa (studija) koji će, po usvajanju istog, osigurati certifikaciju inovacijskih profesionalaca. Na to bi ih trebale potaknuti velike tvrtke koje su na svojim web stranicama navele kao sponzore.


Između razina inovacijske edukacije 3 (visokoškolsko za sudionike inovacije), 4 (cjeloživotno) i 5 (vrhunsko za inovacijske profesionalce) postoji logično preklapanje. Visokoškolsko inovacijsko obrazovanje (= predmeti „Inovacija“ ili „Upravljanje inovacijom“) daju mogućnost diplomiranim studentima koji završe takve predmete u svojem kurikulumu da nakon prakse aktivnih sudionika u inovacijskom procesu i dodatne obuke/certifikacije nastave karijeru kao inovacijski profesionalci.

Ovo naročito vrijedi za studije koji su vezani uz informatiku. Informatičari su po prirodi stvari vrlo vezani za inovaciju i kao korisnici i kao sudionici i kao profesionalci, a naročito kao potpora inovacijskom procesu. Kako se to odrazilo na nove kurikulume Tehničkog Veleučilišta Zagreb načinjene na osnovi EU kurikuluma eCompetencies više pročitajte u ovoj kolumni sljedeći ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant