Idemo u Barcelonu - što nam donosi mobilna budućnosti

Idemo u Barcelonu - što nam donosi mobilna budućnosti
Dražen Tomić

Put pod noge i pravac Barcelona, slušam to već nekoliko dana kako mi odzvanja u glavi, spremaju se stvari poslaguje posao oko portala, uglavnom još je nešto manje od 12 sati ostalo do ulaska u zrakoplov. I dok se vani stuštila prava snježna mećava koja Bandićevim ralicama pravi opet probleme, prebiru se uspomene s dosadašnjih sajmova.

Mobile World Congress u Barceloni započinje u ponedjeljak 23. veljače, ali već u nedjelju su i prva novinarska događanja. Onako sutrašnji dan, subotu, treba iskoristiti za put, neku dobru klopicu u Barceloni i pripremu jer kad počne obilaženje već unaprijed ugovorenih sastanaka, novog sajmenog prostora na Fira Gran Via koji je veći i bolji nego prijašnji. dok je stari imao iskonski štih s fontanama u bojama i muzikom, muzejom u blizini. Vidjet ćemo hoće li nas se novi izložbeni prostor, kao što to domaćini tvrde, dojmiti.

Bit će tu i novih gadgeta, novih i boljih mrežnih sustava, načina kako promijeniti strategiju poslovanja, mobilnih aplikacija, svega što mobilna industrija može ponuditi, ali polako neka komunikacijske igre u Barceloni započnu.

Ove se godine u Barceloni očekuje opet više od 1500 izlagača, a ako je suditi po broju posjetitelja prošle godine koji su došli iz čak 205 država, kako tvrde organizatori, bit će opet Barcelona mjesto gdje se skupio svatko tko nešto znači u svijetu mobilnih komunikacija.

Uz to, prošle godine u Barceloni je bilo više od 12,5 tisuća developera koji razvijaju mobilne aplikacije. Ukupno je u Barceloni na MWC 2011. bilo više od 60 tisuća isključivo poslovnih posjetitelja, jer za one koji se još sjećaju Info sajma u Zagrebu nema tamo dječice koja dolazi autobusima da skuplja vrećice, plakate ili prospekte. To je raj skupih odijela, kravata, rijetkih lijepih žena, uglavnom gotovo pa čisto muškog svijeta telekomunikacija.

Međutim, u Barceloni se osjeti navečer koliko grad živi, ali i zarađuje od ovog sajma. Hoteli i smještaj rastu upravo u vrijeme sajma, grad nekako živne, bit će ga zanimljivo vidjeti u ovoj opakoj godini krize. Uz sve Barcelona ima poseban štih, tu je nezaobilazni Gaudi, mnogobrojni muzeji i naravno nezaobilazni Picasso.

Biti u Barceloni a ne upoznati tog genijalnog graditelja jednostavno je nemoguće. Zaskočit će vas s police nekog dućana, ako ne neka njegova kreacija, onda barem neki predmet inspiriran njime. Sitan suvenir, ludih boja i oblika.

Jedna od najpoznatijih njegovih zgrada svakako je Casa Milà koja očarava svojim predivno ukrašenim krovom i profinjenim ukrasima od kovanog željeza. La Pedrera (Kamenolom) je još poznata i kao Casa Milà te predstavlja Gaudíjevo posljednje veće djelo  koje je napravio prije negoli je ostatak života posvetio crkvi Sagrada Família, što za mnoge predstavlja veliku štetu jer građevine koje je ovaj genijalac ostavio iza sebe danas predstavljaju nezaobilazna mjesta za svakog ljubitelja kulture i umjetnosti u Barceloni.

Još jedna Gaudijeva zgrada Casa Batlló svakako je odlično mjesto za upoznavanje ovog fantastičnog umjetnika graditeljstva, no kada ugledate Gaudijevu crkvu Sagrada Famíliu, nikad završenu zastat će vam dah. To nije ništa, već pravo uzbuđenje, pomalo i star nastupa kada se popnete na same vrhove tornjeva ove fantastične građevine.