Fizičke tipke na mobitelima neće tako brzo nestati, a razlog tome su korisnici

Fizičke tipke na mobitelima neće tako brzo nestati, a razlog tome su korisnici
Fotolia

Zadovoljstvo pritiska fizičkih tipki teško se može zamijeniti onime što pruža touch zaslon, ali svejedno su proizvođači sveli na minimum takvo stanje stvari i sve ide prema tome da fizički segment pritiska na našem uređaju potpuno iščezne. Ali, možda se ipak dogodi zaokret i tu ćemo objasniti zašto i dalje imamo barem tu jednu potrebnu tipku za paljenje i gašenje uređaja, pa makar sve druge bile izostavljene u potpunosti.

Želja za uklanjanjem "fizičkog" kod proizvođača postoji prvenstveno zbog troškova, zatim i pouzdanosti jer teže će se pokvariti softver za prepoznavanje pritiska po zaslonu nego fizička tipka. Naravno, osim ako ne slomite zaslon, tad vrlo vjerojatno nema pomoći.

I proizvođači bi bez problema uklonili sve, napravili kako žele, da im tržište ne diktira drugačije. Apple se još 2014. bavio mogućnosti uklanjanja Home tipke, ali odustao je zbog navale kritika. Samsung na Note seriji nikad nije odustao od olovke, a sad je postala zaštitni znak i čak se Apple odlučio uvrstiti je u svoj asortiman. Sve iz razloga što ljudima odgovara kad nešto čine fizički. Sve je u dojmu, osjećaju i nostalgiji.

Naime, stariji od 30 će najčešće kao omiljene uređaje naglasiti da su to Nokia 3310, N95, Droid ili BlackBerry Pearl... I zato im treba neka poveznica. A upravo stariji od 30 čine najveći dio tržišta, troše najviše novca i njihovo mišljenje mora se poštivati.

Uostalom, kad su tableti u pitanju, odlično se prodaju tipkovnice jer ljudima je tako lakše komunicirati. Također, BlackBerry sa svojim Priv modelom čini pravu pomutnju i poslovni segment tržišta mu je sklon jer osim Android operativnog sustava, ima i fizičku tipkovnicu, koju možete ukloniti i koristiti potpuno digitalnu. Zato se i Samsung uz Galaxy S7 i S7 Edge odlučio prodavati dodatak u vidu fizičke tipkovnice.

Ali, na kraju, sve vodi prema tome da digitalno preuzme sve, jer pitanje je trenutka kad će digitalno postati funkcionalnije i zamijeniti taj osjećaj fizičkog pod našim prstima.