Europi nedostaje podatkovnih centara

Europi nedostaje podatkovnih centara
Fotolia

Podaci koji kolaju Internetom sve su kompleksniji i polako nadilaze kapacitete koji su unazad nekoliko godina bili namijenjeni da bi ih pohranjivali i obrađivali. A sad kad između Europe unije i Sjedinjenih Američkih Država postoji sporazum Safe Harbour, koji štiti građane EU od toga da njihove podatke itko „iznosi“ van granica EU, pojavljuju se problemi - nedostaje podatkovnih centara.

Postojeći lokalni podatkovni centri (eng., data center) teško da mogu odgovoriti na izazove koji se postavljaju i vrijeme je da vlasti svake od 28 zemalja članica počnu razmišljati o strategiji i krenuti s realizacijom onoga što zacrtaju. Jer, ako predugo čekaju, moglo bi biti prekasno.

Primjerice, treba odustati od neke standardne "lokalizacije podatka" jer to nije moguće, kapaciteti i mogućnosti za tako nešto ne postoje i u vrijeme cloud sustava to nije ni potrebno više na takav način.

Prvenstveno je nepotrebno jer ne mogu sve države članice pohraniti toliko podataka "unutar svojih" granica, a i to bi bilo tehnički prekomplicirano jer teško se može jasno razdvojiti standardan promet od onog "privatnog", odnosno, standardni podaci od onih privatnih. Za tako nešto trebale bi se osnovati neovisne agencije i zaposliti na tisuće IT stručnjaka koji ne samo da bi morali imati znanje potrebno za analizu podataka već bi morali i biti obučeni na način da znaju u svakom trenutku štititi prava građana. Uistinu neizvedivo jer bi bilo preskupo.

Stoga, kao rješenje se nameće privatni cloud sustav, ali njime vladaju kompanije kao Amazon, Microsoft, a polako se uključuju u utrku i Google, Apple, Facebook... Dakle, riječ je o američkim kompanijama i one bi baratale podacima te bi morali garantirati da ti podaci neće napuštati granice EU.

Zato, za pridržavanje zakona koji vrijede trebalo bi otvarati lokalne podatkovne centre, a to košta i u to se neće kompanije same upuštati. Dakle, na državama je da osiguraju infrastrukturu. Odnosno, na EU je da pomogne. A posla i troška bit će mnogo jer u zapadnoj Europi, odnosno u 24 zemlje članice EU, je 1051 lokalnih podatkovnih centara, u SAD-u ih je 1719.

Na potezu je EU, donijeli su jedan poprilično hrabar i odlučan zakon, ali da bi ga zaštitili na pravi način, morat će uložiti znatna sredstva, što i nije toliko loše jer će se dodatno modernizirati i osigurati za budućnost.