Euforija oko umjetne inteligencije osuđena je na propast

Euforija oko umjetne inteligencije osuđena je na propast
Fotolia

Investitori su ove godine već uložili 681 milijun američkih dolara za razvoj umjetne inteligencije, a do kraja bi 2016. ta cifra trebala doći i do 1,2 milijarde. Prije samo pet godina ulaganja su bila na svega 150 milijuna dolara. Samo, čini se da sav taj novac ipak neće uspjeti napraviti neki značajniji pomak.

Barem se tako čini u ovim trenucima jer zapravo umjetne inteligencije nema na vidiku i sve što nam kompanije kao Microsoft, Google ili Apple nude jest koncept koji postoji od 1959., a temelji se na učenju računala (MLI - machine learning). Ili, nekad strojeva. Znači, ništa novo, ništa revolucionarno, samo se poboljšalo to učenje pa se sad ostavlja dojam umjetne inteligencije. U stvarnosti toga nema, računala ne mogu odgovoriti na neočekivane upite, ne mogu se snaći u situacijama gdje treba improvizirati. Ukratko, još su uvijek ovisna o ljudskom nahođenju.

Primjerice, MLI razumije potrebe kupaca na stranicama za prodaju i otkrit će statističke podatke, pomoći u boljem targetiranju i pronalasku novih mušterija. Ali, MLI neće sam programirati, neće se prilagoditi situaciji na način da kroz ono što prima automatski reagira. Ne, MLI šalje podatke i potom čovjek na temelju njih obavlja posao.

Što se investicija tiče, one se čine više kao potezi entuzijasta nego poslovnjaka jer obavljanje posla u suprotnosti je s onime što radi umjetna inteligencija. Naime, za posao je potrebno nešto potpuno jasno, nešto čime se može upravljati, kontrolirati, manipulirati i nešto što je predvidljivo. Sve to u suprotnosti je s umjetnom inteligencijom.

Zato, ne treba biti optimist, koliko god bismo to željeli. Prisjetimo se samo društvenih mreža, prije pet godina se o njima govorilo kao revoluciji, što i jesu u širem smislu, govorilo se i o ulaganjima koje će u 2016. premašiti 2,4 milijarde dolara. Znate li koliko se ove godine uložilo od strane investitora u društvene mreže? Svega sedam milijuna dolara...

A umjetna inteligencija čak nema ni taj zalet kao društvene mreže, nema temelja. Naravno, to se može promijeniti i možda se dogodi nešto što ne očekujemo, u pozitivnom smislu.