KOLUMNA - MIRTA ŠKALJAC

Edukacije, znanje, učenje, usavršavanje u malom poduzetništvu

Edukacije, znanje, učenje, usavršavanje u malom poduzetništvu
Dražen Tomić

Za malo i srednje poduzetništvo upravljanje ljudskim potencijalima svodi se najčešće na proceduralno zadovoljenje zakona i propisa iz oblasti rada. Kako je to vrlo široko područje koje ne obuhvaća samo poznavanje zakona o radu, već i cijeli niz drugih propisa kao što su Zakon o zaštiti na radu, Zakon o zaštiti osobnih podataka, cijeli niz propisa iz područja obračuna plaća, Zakon o trgovačkim društvima, pa i Zakon o obveznim odnosima, kolektivnih ugovora, dolazimo do toga da bi svaki poduzetnik prvo trebao studirati pravo kako bi mogao kvalitetno voditi ljudske resurse u svojoj tvrtki.

To je velika odgovornost i veliko područje koje svaki poduzetnik mora poznavat.  Uz sve ostalo s čim mora biti upoznat i vještine i znanja koja mora imati, i iz područja prodaje, marketinga, financija, računovodstva, tržišta, interneta, komunikacije s klijentima, komunikacije sa zaposlenicima. Njegovo područje edukacije je široko, veliko, opsežno i sveobuhvatno. Ako poslovanju pristupi s nedostatnim vještinama i znanjima tada se događaju propusti i greške, problemi i situacije u kojima se traži pomoć stručnjaka iz različitih područja poslovanja. Sretni su oni koji su u početku poslovanja postavili svoj poduzetnički pothvat na zdrave temelje.

Procesi u svim sferama ljudskih resursa ili ti radnika, zaposlenika, uposlenih je područje poslovanja koje je posebno osjetljivo jer uključuje faktor čovjeka, faktor njegove osobnosti, faktor njegovog privatnog života, faktor njegovog trenutnog emocionalnog stanja. U današnje vrijeme nije jednostavno upravljati ljudima u cilju zajedničkog cilja, zadovoljstva zaposlenika s uvjetima rada i zadovoljstva poduzetnika s poslovanjem tvrtke, ali je i moguće.

Lakše je onima koji imaju stručnjake zaposlene unutar tvrtke, ali takvi stručnjaci čine značajnu investiciju u cjelokupno poslovanje i ne može si ih svatko priuštiti. Drugi će morati potražiti vanjsku pomoć. Najteže je kada sve sami rješavaju ili nastoje sami riješiti.

U Europi je normalno da se svaki pojedinac koji ima neku poduzetničku ideju i namjeru da pokrene vlastitu tvrtku ili ti krene u samozapošljavanje besplatno educira. To je najjednostavniji način rješavanja nezaposlenosti jer stvara dodanu vrijednost, osigurava prihod u državnu blagajnu, smanjuje zaduženost pojedinca prema bankama, daje mu vjeru u budućnost i dobro psihičko stanje koje osigurava manje troškove liječenja odnosno troškova zdravstva jer je i fizički spremniji, zdraviji. A kod nas pred bolnicama ne možeš parking naći i moraš čekati 9 mjeseci na pretrage. Sve je to jedan začarani krug koji je bolje i jeftinije raspetljat sa inicijalnim ulaganjem u edukacije za poduzetništvo, jer ne mogu si svi priuštiti platiti desetke tisuće kuna za obrazovanje, nego li se baviti posljedicama nezaposlenosti.

Europa će uložiti sredstva iz EU a za izgradnju poduzetničkog centra koji će prema planu bit gotov 2016-te, a koji će educirati pojedince za poduzetništvo. Da li je to rješenje koje će dugoročno riješiti problematiku nezaposlenosti? Da li nam je EU osigurala spas? Meni zvuči dobro i mislim da će svakako osigurati kvalitetu svakom poduzetniku u njegovom poslovanju, što je nužno potrebno i novim ali i postojećim poduzetnicima. Mikro, malo i srednje poduzetništvo je zasebna kategorija poduzetnika, bez obzira na djelatnost u kojoj posluju. U maloj tvrtki je vlasnik i čistačica i direktor i menadžer i radnik i zaista zahtjeva posebne vještine i znanja.

Edukacija je proces i neće završiti jednodnevnom radionicom, niti će biti dovoljno otići jednom poslušati neku temu. Isto kao kod zaposlenika koji se trebaju sustavno usavršavati, tako i kod poduzetnika. Uvjeti se mijenjaju, okolina se mijenja, zakonski okviri se mijenjaju, vlast se mijenja, trendovi se mijenjaju, uvjeti na tržištu se mijenjaju. I sve to zahtjeva konstantnu informiranost, znanje, edukaciju, usavršavanje.

 

* O autorici: Mirta Škaljac, dipl.oec., HR konzultant i trener, www.about.me/mskaljac,www.linkedin.com/in/mirtaskaljacwww.mirtaskaljac.wordpress.com.