Drugi pogled na europske izbore

Drugi pogled na europske izbore

U predsjedničkoj kampanji Ronalda Reagana i Jimmy Cartera održane su televizijske debate. Jedan od trenutaka koji se najviše pamte su kada je Reagan odgovarao na Carterove tvrdnje s «there you go again», pomalo sugerirajući da to možda i nije tako.

Ovaj tjedan smo imali opet taj «there you go again» trenutak, kada se Europsko vijeće (čitaj: šefovi država i vlada EU) nisu uspjeli dogovoriti oko novog predsjednika Europskog vijeća (čitaj: predsjednika EU, trenutno Van Rompuy), visokog predstavnika za sigurnost i vanjske poslove (čitaj: ministar vanjskih poslova EU) i predsjednika Eurogrupe (čitaj: ministar financija EU).

Zašto? Ova država članica nije podržala ovoga, druga onoga i uglavnom u tom stilu, ali ponajviše zbog talijanske nominacije za položaj ministra vanjskih poslova EU kandidata kojeg istočnoeuropske članice smatraju pro-ruskim.

Istoga dana, Jean-Claude Juncker je u Europskom parlamentu izabran za mandatara novog saziva Europske komisije.

O čemu to zapravo govori? Govori da pored toga što se Europski lideri teško dogovaraju oko bilo čega ovih dana, cijeli proces biranja čelništva EU odgodio do kraja ljeta (i političari su ljudi i oni idu na godišnje odmore). Time se i proces biranja kandidata za povjerenike odgodio jer je i to dio cijele igre.

Hrvatska je opet nominirala Nevena Mimicu za povjerenika. Portfelji o kojima se govori su turizam, ribarstvo, dakle vezani uz hrvatsku obalu, a možda i ostanak na mjestu povjerenika za zaštitu potrošača ako se pokaže da je to najzgodnije u ukupnoj shemi.

Pored hrvatskog kandidata, otprilike 1/3 država članica je do sada ponovno nominirala postojeće povjerenike ili što je još zanimljivije bivše premijere i ministre! Ovoga su tjedna potvrđeni i privremeni povjerenici koji mijenjaju dosadašnje koji su postali zastupnici u Europskom parlamentu.

Iz ovoga bi se moglo zaključiti da ćemo imati više nego ikada «političku» Komisiju i EU parlament. Da li će to dovesti do boljeg donošenja i provedbe odluka, ostaje za vidjeti. Ako je suditi prema pokazanome, ne treba se previše nadati. I to je zapravo najveće pitanje EU. Kako se zapravo pokrenuti, jer stvari ne idu najbolje, ali ne idu ni loše. Nadamo se da ćemo početi dobivati odgovore na to pitanje i to brzo. Kako se ne bi opet bilo «there you go again».

 

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani personal development coach. Više informacija o autoru na www.intelligentconsulting.eu.