Data scientist: o integritetu, kredibilitetu i legitimitetu

Data scientist: o integritetu, kredibilitetu i legitimitetu

Ne mogu odoljeti, a da ne započnem završnim riječima iz jednog svog drugog članka...o primjeni data science-a u politici...“...Prvi dio formule za uspjeh data science-a u politici je taj da data scientist ne bude političar. Drugi dio formule je na strani političara.“.

NAPOMENA: ovaj post nije o politici...

NAPOMENA: ...ali jest o osobinama koje bi trebali posjedovati i političari

Dakle, radi se o integritetu, kredibilitetu i legitimitetu iz perspektive data scientista.

No, ajmo se prvo dogovoriti što je to. Možda bismo se mogli složiti da je:

  • ...integritet = osobno poštenje, neovisnost, striktna privrženost određenim vrijednostima i ponašanjima te da je...
  • ...kredibilitet = odnos u kojem se suprotnoj strani vjeruje...

Koje je poveznica između integriteta i kredibiliteta?

Pa, ako imam određeni interni sustav vrijednosti (vidi gornju definiciju) postavlja se pitanje hoće li mi itko povjerovati?...povjerovati da zaista posjedujem te navedene značajke?

Ukoliko mi druga strana pokloni povjerenje (čitaj kredibilitet), tada to znači da mi "na revers" vjeruje da je to doista tako.

Zašto "na revers"?

Zato što, sve dok to nisam dokazao djelima, ne postoji dokaz primjene sustava mojih internih vrijednosti u praksi.

E, tada na scenu stupa legitimitet. Postoji više definicija legitimiteta, npr:

  • ...legitimitet = svojstvo, osobina onoga što je zasnovano na pravdi i pravednosti, (legitimacija), čin, posao, svojstvo kojim se netko ističe ili razlikuje od drugih odnosno
  • ...legitimnost = utemeljenost na uvjerenju o valjanosti ili opravdanosti nečega, (Ljubomir Antić) npr. rad vlade u korist javnoga dobra.

No, za mene je u kontekstu integriteta i kredibiliteta, legitimitet trenutak realizacije integriteta u praksi. A taj je trenutak moguće realizirati samo temeljem prethodnog postojanja kredibiliteta.

Komplicirano...kompleksno? Ni komplicirano ni kompleksno. Postoje "samo" tri elementa, a veze među njima su jasne i jednoznačne.

Da pokušam dodatno pojasniti primjerom. Sjećate se posta "Paradoks inovativnosti iliti tko je tu lud???" ?

E, pa taj se paradoks uspješno rješava integritetom, kredibilitetom i legitimitetom data scientista.

Dakle, data scientist posjeduje interni sustav vrijednosti (integritet) koji uspješno "signalizira" (termin iz teorije igara kada postoji asimetričnost informacija, a data scientist posjeduje informaciju o svom integritetu koju druga strana nema), što znači da u očima druge strane ima određeni kredibilitet.

No, što je zaista integritet data scientista?

Recimo, to je trenutak kada ste proveli vrlo kompleksnu analizu nekog problema te istinu morate priopćiti klijentu.

Ili, recimo, kada ne pokleknete pod pritiscima za "promjenom" dobivenih rezultata.

Ili pak, kada kažete da nešto ne znate. Jer to ne znate.

I taj integritet morate uspješno signalizirati klijentu.

I onda nastupa potencijalni problem. Hoće li će svi klijenti prihvatiti takav sustav vrijednosti? Neki i neće. I to nisu pravi klijenti. Klonite ih se.

A kada se "poklonjeni" kredibilitet realizira u praksi, stječete određeni legitimitet.

Drugim riječima, failure is not an option. "Što sam rekao da ću napraviti, napravit ću. Dokaz tomu je to da sam dano obećanje uvijek ispunio". To se poglavito odnosi na situacije kada bi bilo "oportuno ne biti rigidan"....te bi život bio jednostavniji kada bismo popustili. To se nadalje odnosi i na obećanja dana samom sebi. To su trenuci testiranja vlastitog integriteta. Taj integritet možete izgubiti samo jednom. Možda možete to uspješno prikriti prema klijentu te neko vrijeme zadržati kredibilitet. No, u svojem ogledalu više nikada nećete izgledati isto. Gledat ćete se drugim očima. I tada ste krenuli putem bez povratka.

BTW, "obećanje" je također termin iz teorije igara. Predstavlja uvjetovani strateški potez koji, ako je uspješan, "košta". To znači da, ako vi učinite nešto što ja želim te pritom nešto obećam kako bih vas nagovorio da to učinite, moram ispuniti svoje obećanje. Dakle, ja sam vam nešto obećao ako nešto učinite. Vi ste mi povjerovali (kredibilitet) te ste zato to i učinili. Ja vas nagrađujem (ispunjenjem obećanja) zato što se to učinili.

Pazite, postoji "kvaka 22". Da bismo imali legitimitet, prvo moramo imati kredibilitet. A kredibilitet vrlo često imamo samo ako imamo legitimitet.

Još je jedan potencijalni problem potrebno pojasniti. A to su "očekivanja". Vrlo, vrlo, vrlo jasno morate komunicirati s "drugom stranom" kako ne bi došlo do neispunjenih očekivanja.

Ajmo završiti kako smo i započeli. S politikom.

Je li vam sada jasno zašto i političari moraju posjedovati integritet, kredibilitet i legitimitet?

Da, to je bilo retoričko pitanje. Naravno da vam je jasno.


Mala digresija: znate li zašto gazele skaču u zrak kada im se približava gepard?

Zbog kredibiliteta.

Gepard je vrlo brza životinja, no ne i izdržljiva. Može trčati vrlo brzo, no na kratke staze.

Gazele to znaju te skaču visoko u zrak signalizirajući da su zdrave.

Kredibilitet o tome da su zdrave stječu visokim skokovima u zrak jer da su bolesne to ne bi mogle.

Gazele signaliziraju gepardu sljedeće: "gledaj kako sam zdrava...gledaj koliko visoko skačem...ako sam zdrava, mogu trčati brzo...vrlo brzo...ti, gepard, me nećeš nikada uloviti jer sam zdrava i brza...ajde lovi neku gazelu koja ne može skakati visoko u zrak...jer je bolesna...".

Više o asimetričnosti informacija, kredibilitetu, moralnom hazardu i nekim drugim interesantnim pojavama...u nekim drugim postovima.