CES 2017: Povoljnim telefonima više nije dostatno da budu samo jeftini

CES 2017: Povoljnim telefonima više nije dostatno da budu samo jeftini
Dražen Tomić, Damir Brkić

Prije par godina svijet pametnih telefona bio je značajno drugačiji nego danas. Dobar telefon bilo je jako teško naći ispod 500 dolara, baterije su se punile cijelu vječnost, a ekrani su bili manji od pet inča. Danas možete pronaći model s 5,2-inčnim ekranom ili većim te uz dobre performanse i najnoviji operativni sustav već za 200-injak dolara.

No, povoljnim telefonima danas više nije dovoljno da performansama budu približni najjačim modelima pošto takvih uređaja danas ima više nego dovoljno. Konkurentima vodećima na tržištu ove su godine na CES-u prikazale veći broj zanimljivih uređaja s odličnim performansama i dobrom cijenom, ali svi oni vrlo su slični.

Ako usporedimo 5,5-inčne modele s dvostrukom kamerom za cijenu od 230 do 250 dolara mogli smo pronaći Honor 6x, ZTE Blade V8 Pro, ZenFone 3 Zoom i brojne druge koji su 'tu negdje'. Svaki od tih uređaja ima minimalne razlike u odnosu na ostale, neki bolji procesor, neki jaču bateriju, ali su, po mnogo čemu, jednaki. Na današnjem iznimno kompetitivnom tržištu u spomenutoj klasi nije dovoljno izbaciti isto što i drugi za par dolara manje. Proizvođači koji se žele istaknuti moraju ponuditi nešto novo, primamljivo i, u konačnici, vidljivo različito u odnosu na konkurenciju.

Već spomenuti ZTE prošle je godine pokrenuo crowdsourcing kampanju kroz koju je pitao korisnike što bi sljedeće trebali ugraditi u svoje telefone. Kroz brojne sugestije iskristalizirao se prijedlog kako bi trebali uvesti tehnologiju praćenja pokreta oka zajedno sa svojevrsnim 'priljepkom' pomoću kojeg bi se uređaj mogao pričvrstiti na podlogu i koristiti bez ruku. Iz kompanije su, nakon toga, najavili projekt Hawkeye koji bi uskoro trebao stići na tržište, a na Kickstarteru ga možete predrezervirati uz donaciju od 200 dolara.

Još jedan dobar primjer su Alcatel i njihov vlasnik TCL. Nakon što je prethodnih godina u Las Vegasu Alcatel predstavljao gomile novih povoljnih telefona, 2017. TCL je odlučio predstaviti samo novi BlackBerry uređaj nazvan Mercury koji još nije dovršen. Iz TCL-a planiraju vodeći dvojac, Samsung i Apple, 'napasti' širokom lepezom brandova i uređaja. Prošle su godine najavili Alcatelov uređaj s VR dodatkom koji će stajati manje od 400 dolara. Uz ciljano oduzimanje dijelova tržišta najvećima i dalje će se držati proizvodnje 'budget' telefona, ali su pokazali kako su napore okrenuli dalje od pukog izbacivanja redom istih ili sličnih modela.

Huaweijev Honor je nastavio s politikom uređaja koji su opremljeni poput skupljih 'flagship' modela uz puno povoljnije cijene. Doduše, ove ih je godine možda pomalo zasjenila konkurencija iz istog segmenta, ali oni i dalje, kroz komunikaciju s korisnicima, nastavljaju razvijati odlične uređaje po vrlo povoljnim cijenama. Uostalom, i dalje je u razvoju njihov model Magic koji će uz sjajan dizajn donijeti opciju kamere koja prati oko korisnika. Vjerojatno po vrlo povoljnoj cijeni.

Ne samo da su igrači u 'budget' segmentu postali primorani donositi inovacije, nego se od njih i dalje očekuje da budu osjetno jeftiniji od konkurencije. Borba za očuvanje pozicije i privlačenje novih korisnika sve je žešća, a to, u pravilu, znači puno dobroga za krajnje korisnike. I inovativne tehnologije i prihvatljivu cijenu.