Brexit je Irsku učinio još primamljivijom tehnološkim tvrtkama

Brexit je Irsku učinio još primamljivijom tehnološkim tvrtkama

Irska zadovoljno trlja ruke rezultatima referenduma u Velikoj Britaniji o izlasku iz Europske unije jer to što se dogodilo već u startu tjera mnoge kompanije što dalje iz „Brexit zone“. Naime, regulative, zakoni, pravila i komplikacije dosegnut će najviše razine i nikome u današnjem svijetu to ne treba, posebno ako se bave tehnologijom. A Irska je po tim pitanjima pravi izbor jer komplikacija nema, a i u Europskoj uniji su. Zato su i odlučili upravo nakon Brexita ponuditi 2,2 milijuna eura za tri tisuće dodatnih zaposlenih. To je 733 eura poticaja na zaposlenog u prosjeku.

Stoga, najviše bi mogla profitirati upravo ona, a s time i njen glavni grad Dublin, koji je raj za startupove. I ne bježe od toga, dapače. Povjerenica dublinskih startupova Niamh Bushnell je u medije poslala priopćenje s naslovom "Zahvaljujući Brexitu" i u njemu jasno i glasno navela da je London rizičan za startup scenu u ovom trenutku i da je Dublin taj koji nudi sve što za svaki startup treba. Bez zadrške, bez uvijanja, direktno u glavu. Zato Irska i jest toliko uspješna posljednjih godina i privlači startupove, ali i velike kompanije koje obrću milijarde i milijarde američkih dolara.

Neke od njih koje imaju europsko sjedište u Dublinu su Twitter, Airbnb i Slack, zbog čega glavni grad Irske nazivaju Silicon Docks (Silicijska luka). Osim zvučnih imena sa sjedištima, u Dublinu je i Googleov kampu, koji nazivaju Googletown. A na području cijele Irske Google zapošljava 6000 ljudi, Apple 5500, Microsoft 2000, Dell 2500. Ukupno, zahvaljujući tehnološkim kompanijama, posao ima oko 80 tisuća ljudi u Irskoj! Riječ je o državi malo većoj od Hrvatske po broju stanovnika (6,3 milijuna). Dublin je pak malo veći od Zagreba (1,2 milijuna).

Naravno, ne treba u cijeloj ovo priči smetnuti s uma da je u Irskoj engleski jezik domaći, što daje dodatne prednosti američkim kompanijama prilikom izbora sjedišta ili podružnica. No, da nemaju toliko fleksibilne zakone i regulative (korporativni porez je najniži u zapadnoj Europi i iznosi 12,5 posto, a porez na dobit od patenata i intelektualnog vlasništva 6,25 posto), koje omogućavaju brzo i efikasno pokretanje poslovanja, teško da bi ih itko izabrao.

A sad kad je Velika Britanija odlučila odreći se prednosti koje EU nudi, Irska objeručke dočekuje sve zainteresirane da isprobaju blagodati njihovog pogleda na razvoj tehnologije.