Banke trebaju početi nuditi novčanike za kriptovalute

Banke trebaju početi nuditi novčanike za kriptovalute
Fotolia

Banke i financijski sektor općenito nema povjerenja u kriptovalute jer ne može im se pratiti trag, teže je izvući proviziju i što je najbitnije, tehnologija još nije toliko razvijena da bi se istovremeno moglo provesti više od nekoliko desetaka transakcija. Ali, stiglo je vrijeme da banke svejedno popuste i otvore se.

Jer, od ožujka ove godine pa sad do lipnja tržište kriptovaluta poraslo je s 30 milijardi američkih dolara do vrtoglavih 110 milijardi dlara, što jasno pokazuje koliko potencijala postoji, ali i sve većeg interesa. Bitcoin odavno nije jedini, Ethereum također raste i čak ga predsjednik Rusije Vladimir Putin želi postaviti na listu "normalnih" valuta i poslovati na razini države koristeći ga.

I na primjeru Rusije treba se nešto naučiti. Osim problema navedenih u uvodu, postoji problem walleta (hrv., novčanik) na koji se pohranjuje kriptovaluta. Usluge te vrste nudi najčešće "treća strana" i s obzirom da je tržište podosta novo, povjerenja je malo, a ono ujedno ni nije zasluženo.

Pojednostavljeno, wallet je nešto kao PayPal za "običan" novac. Služi za plaćanje, slanje novca, primanje novca i sve to bez da itko ima uvid u transakcije. Samo, ako se registrirate na krivo mjesto, lako ćete biti prevareni i neće biti nikakve šanse da vratite novac. A tu na red dolaze banke te financijski sektor općenito...

Ako bi banke omogućile wallet prostor klijentima, zapravo bi se uključile na tržište od kojeg zaziru, ali bi ujedno otvorile prostor za dodatne prihode. Korisnici bi sasvim sigurno rado plaćali za provjerenu uslugu i tako nešto bilo bi itekako lijepo iskoristiti. I ne samo to, banke bi uspjele pokrenuti promjene na bolje, ubrzale bi razvoj blockchain tehnologije pa bi se i broj transakcija povećao, donijele bi zaštitu i na razini države bi kriptovaluta postala relevantna na najvišim razinama.

Ukratko, svi bi bili na dobitku u tom slučaju... Barem se čini ovako u teoriji i na prvu.