World Wide Web proslavio 25. rođendan

World Wide Web proslavio 25. rođendan
Fotolia

Internet je danas dio života kompletnog razvijenog dijela svijeta pa zato treba uvijek ponavljašto što se dogodilo 23. kolovoza 1991. Javnosti je postao dostupan World Wide Web (WWW) i sad je proslavio 25. rođendan. Slobodno se može reći da je to datum kad se svijet nepovratno promijenio. Na bolje, u svakom slučaju! I ne treba taj dan miješati sa 6. kolovozom 1991., kad je kreator World Wide Weba Tim Berners-Lee javno predstavio svoj projekt.

Jer, tad je World Wide Web dobio "zeleno svjetlo", ali 15 dana kasnije postao je dostupan svima koji su imali mogućnosti spojiti se "na mrežu". Takvih je danas skoro 3,5 milijarde diljem svijeta pa se nitko tko bi proglasio Berners-Leeja tvorcem najbitnije stvari 20. stoljeća i početka 21. stoljeća, ne bi baš prevario.

Ljudi često miješaju World Wide Web i internet, a to nije ista stvar. Internet je mreža kablova, računala i servera, odnosno, infrastruktura na kojoj počiva Web i sve ono što se nalazi na njemu.

Inače fizičar, Berners-Lee prvi je put došao na ideju za World Wide Web 1989., a godinu dana kasnije ju je uspješno testirao u švicarskom CERN institutu. Koristeći NeXT računalo, iza kojeg stoji Steve Jobs, razvio je prvu web stranicu na svijetu te prvi web browser, kao i mehanizme koji i danas pogone internet, poput URL-a, HTML-a i HTTP-a.

Upravo zahvaljujući webu protok informacija postajao je sve brži i sve jednostavniji te je u samo jednom desetljeću iz korijena promijenio svijet. Jedna od glavnih odluka koje su ga učinile lako dostupnim, i na taj način utjecale na brzo širenje Weba, bila je ona CERN-a i samog autora da Web bude besplatan i dostupan svima koji se njime žele koristiti. Ono što je bilo najvažnije u cijelom konceptu jest da je bilo tko bilo gdje mogao postaviti na Web bilo kakav sadržaj za kojeg je smatrao da bi mogao biti zanimljiv ljudima i taj bi sadržaj odmah bio dostupan svima. Dakako, nije bilo dovoljno samo kreirati i postaviti sadržaj, trebalo je isti i pronaći, odnosno omogućiti ljudima da dođu do traženih informacija.

Tako je vrlo brzo nastao Yahoo, odnosno lista web stranica koju su znatiželjnici mogli pretraživati. Jerry Yang i David Filo ručno su sastavili listu stranica i podijelili ih u kategorije pa su svi koji su htjeli mogli lako pronaći stranice o zabavi, glazbi, sportu, financijama, znanosti ili nekim drugim područjima interesa. Nakon Yahooa DEC je napravio Alta Vistu, krenuli su i drugi poput Hotbota, a danas najbolje poznajemo Google...