Volumen DDoS napada eksplodirao u 2014.

Volumen DDoS napada eksplodirao u 2014.
Fotolia

Napadi na neki računalne servise s ciljem da se korisnicima onemogući njegovo korištenje, ili bolje rečeno DDoS napadi (Distributed Denial of Service), doživjeli su pravu ekploziju u 2014. godini i to je razlog za brigu odgovornih.

Pružatelj usluga zaštite na internetu Arbor Networks proveo je istraživanje koje pokazuje u ovih sedam mjeseci rast od preko pedeset posto napada u odnosu na 2013. godinu. Točnije, u 2013. bilo je 2600 DDoS napada, a u sedam mjeseci ove godine bilo je njih stotinu "teških" 100 Gbps ili više i njih 5800 "teških" 20 Gbps ili više. Najsnažniji zabilježeni napad bio je 154Gbps.

DDoS napadi su problematični jer se najčešće izvode putem tzv. botneta. To su mreže računala zaraženih nekim trojanskim konjem ili crvom koje je moguće kontrolirati i iskoristiti na način da sva računala istovremeno pošalju velik broj zahtjeva na neku IP adresu. Iz istog razloga prilično je teško otkriti počinitelja, a lako je moguće da se on ili ona nalazi u stranoj zemlji.

Najveći problem kod DDoS napada je to što ih je lakše pokrenuti nego se obraniti od njih. U praksi, tipičan DDoS napad izgleda tako da netko pretraži određenu skupinu IP adresa dok ne nađe dovoljno računala koja su otprije zaražena određenim trojanskim konjem ili crvom. Onda uz pomoć već gotovih alata kao što je, primjerice, Stacheldraht, jednostavno 'uposli' ta računala da napadnu neki web poslužitelj. Ta količina potom "zatrpa" napadnutog poslužitelja i stranica se "ruši".

I to nije nešto benigno, CodeSpaces.com je prošlog mjeseca "zatvorio vrata" i još nisu pokrenuti, možda više neće ni biti, a u problemima su i pružatelji mobilnih usluga Feedly i Evernote.

Također, najčešće mete napada nalaze se u Sjedinjenim Američkim Državama, a napadi najčešće dolaze s područja Kine, što nije nikakvo veliko iznenađenje.