Umjetna inteligencija i kvantna računala naša su najbolja oružja protiv cyber kriminalaca

Umjetna inteligencija i kvantna računala naša su najbolja oružja protiv cyber kriminalaca
Fotolia

Sigurnosti na internetu nikad nije dosta jer koliko god truda se uloži, cyber kriminalci pronalaze načine kako se infiltrirati u sustave i nanijeti štetu ljudima, kompanijama, institucijama, vladama... Potvrdilo se da svaka borba prije ili kasnije postane nedostatna i zato se sad rješenja naziru u spoju kvantnih računala i umjetne inteligencije (AI).

Primjerice, najbolje je vidjeti IBM-ov Watson, računalo koje je vrlo blizu pojma umjetne inteligencije, a na svom je području analize podataka vjerojatno najbolje što svijet trenutno ima. I, te kvalitete koriste se da bi se analiziralo oko 200 tisuća sigurnosnih stavki dnevno.

Naime, Watson već sad shvaća što ne treba posebnu pažnju, kao kad zaposlenici zaborave lozinke i ukucavaju krive. Ali, shvaća i što treba posebnu pažnju, kao kad bivši zaposlenici pokušavaju ući u sustav. Ili, kad se u njega pokušava ući van okruženja kompanija i s IP adrese koja nije poznata.

Sve to govori nam da je spoj kvantnog računalstva i umjetne inteligencije idealno rješenje. Jer, ljudska greška je u skoro 70 posto slučajeva narušavanja sigurnosti razlog zašto je do problema uopće došlo. A Watson, kao i umjetna inteligencija općenito, ipak nema ljudsku komponentnu, a samim time ni sposobnost griješiti jer netko koristi razne trikove poput obećavanja novca, moći, životnih partnera, lijekova...

"Prije implementacije umjetne inteligencije u provjeru sigurnosti, morali smo pretpostavljati da je 90 posto podataka kojima baratamo sigurno. Naime, bili smo ograničeni tehnologijom analizirati sve oko deset posto njih. Dakle, mnogo toga moglo se "sakriti", a mnogo toga i jest, rekao je stručnjak za AI Daniel Driver iz Chemring Technology Solutions.

A sad kad se to mijenja i kad moćna računala polako preuzimaju primat, kao i umjetna inteligencija, analizira se sto posto podataka, što dovodi sigurnosne stavke praktički do savršenstva. Samo, vjerojatno će i cyber kriminalci koristiti iste alate da bi kontrirali pa će biti zanimljivo vidjeti kako će se odvijati bitka kvantnih računala i umjetnih inteligencija s obje strane...

Također, ako bi se Ai koristio u svrhe hakiranja, bio bi to prvi konkretan slučaj u kojem AI čini štetu čovjeku jer je tako programiran, a to će otvoriti razna pitanja o tome gdje je granica činjenja te štete.