Twitter ove godine blokirao 300,000 računa zbog terorizma

Twitter ove godine blokirao 300,000 računa zbog terorizma
Ilustracija / Antonio Jularić

Uz stalni pritisak brojnih država za veći angažman u borbi protiv online ekstremizma, Twitter je unaprijedio svoj alat koji automatski prepoznaje nepoželjne sadržaje. Tako je ta društvena mreža u prvoj polovici ove godine blokirala gotovo 300 tisuća računa za koje postoji sumnja da su vezani uz promidžbu terorizma. U međuvremenu su predstavnicima vlasti raznih država poslali podatke o vlasnicima 3,900 računa.

Uloga računala u borbi protiv terorizma na bonom polju društvenih mreža neprestano raste. Uzmemo li u obzir milijune poruka koje se šalju svakog dana, jasno je kako je nemoguće da to čine ljudi bez pomoći strojeva. Twitter, baš kao i Facebook i YouTube, radi svoje alate za automatizaciju koji će automatski prepoznavati problematične poruke i slati ih administratorima na reviziju. Facebook je, primjerice, angažirao blizu sedam i pol tisuća urednika koji provjeravaju sumnjive objave, video snimke i vijesti, a također financijski podupire skupine koje proizvode antiekstremističke objave i dijele ih putem društvene mreže.

Twitter je u objavi za javnost objavio kako je 75 posto računa, koji su blokirani ove godine, suspendirano prije nego je itko s njih uspio poslati ijednu poruku. Gotovo 936 tisuća računa suspendirano je u posljednje dvije godine, a samo u zadnjih godinu dana gotovo dvije trećine od ukupnog broja. Twitter u objavi navodi kako njihovi anti-spam alati postaju sve brži, učinkovitiji i pametniji u otkrivanju i sprečavanju računa koji krše njihova pravila.

Kompanija trenutačno vodi sudski spor s vlastima SAD-a oko njihovih zahtjeva za otkrivanjem i slanjem privatnih podataka o vlasnicima računa, dok je s Europskom unijom potpisala ugovor o reagiranju na prijave rasističkih, ksenofobnih i nasilnih poruka unutar 24 sata od prijave. U prvih šest mjeseci ove godine američke su vlasti od Twittera u 2,111 slučajeva zatražile podatke, što je najveći broj među 83 zemlje s kojima kompanija surađuje na taj način. Pozitivno su odgovorili, kažu, na 77 posto ovogodišnjih zahtjeva pristiglih iz SAD-a.