Tko je najčešća meta ransomwarea i kako se korisnici najčešće njime zaraze

Tko je najčešća meta ransomwarea i kako se korisnici najčešće njime zaraze
Fotolia

Ransomware vas uistinu može dovesti do suza, zato ovaj posljednji i nosi naziv WannaCry. To je tako jer ako vas pogodi, ostajete bez svega do trenutka kad uplatite traženi iznos novca hakerima. Nažalost, tad se oslanjate na njihovu riječ, a ona ne može biti baš od značaja nikome. Ipak, sreća je što privatne osobe nisu najčešće meta, postoje mnogi drugi „u redu“.

Symantec i Datto napravili su istraživanje o ransomware napadima i pokazali tko je najčešća meta, ali i koje su najčešće metode napada. Ono je provedeno na 200 tisuća pogođenih osoba ili organizacija u 150 zemalja u razdoblju od 12. do 17. svibnja.

U velikoj većini slučajeva bit će napadnuti oni koji se bave raznim uslugama (38 posto), a zatim slijedi proizvodnja (17 posto), javne službe (deset posto)... Posebna meta su i financije, osiguranje i nekretnine, na koje je zabilježeno deset posto napada. Veleprodaja je s devet posto na petom mjestu najčešće napadnutih.

Metode kojima se hakeri služe u 46 posto slučajeva su spam ili phishing e-mail poruke, u 36 posto slučajeva riječ je o nedovoljnoj educiranosti osobe na koju se cilja, najčešće u poslovnom okruženju. Prevarantske web stranice ili oglasi u 12 posto slučajeva su metoda napada, nedostatak sigurnosti svega jedan posto i u pet posto slučajeva koriste se nečim drugim.

Prema ovome se može vidjeti da je sve do osobe jer u samo jedan posto slučajeva nedostatak sigurnosti je problem, što jasno pokazuje da ljudi sami sve učine kako bi si naštetili, samo zato što su neoprezni.