The Wayback Machine indeksirao više od 400 milijardi web stranica

The Wayback Machine indeksirao više od 400 milijardi web stranica
Fotolia

Digitalna internetska arhiva koja danas djeluje pod nazivom Wayback Machine indeksirala je i arhivirala podatke o 400 milijardi internetskih stranica, što je veliko postignuće koje se moralo podijeliti s korisnicima interneta na način da im pokažu najupečatljivije detalje iz bogate povijesti.

Arhiva postoji od 1996. godine i otada vrijedno prikuplja podatke te ih arhivira, što danas nije nimalo lak zadatak jer se internet uvelike promijenio unazad 18 godina. A mijenja se sve brže i brže pa bi već do kraja ove godine moglo biti "indeksirano" čak 500 milijardi web stranica.

No prisjetimo se najvećih trenutaka za Arhivu unazad posljednjih 18 godina djelovanja i vrijednog rada.

Wayback Machine je pokrenut 2001. godine, a pet godina kasnije i Archive-It, koji je omogućio knjižnicima da se pretplate na uslugu i tako pomognu u arhiviranju sadržaja.

Internetska arhiva i Sun Microsystems su 25. ožujka 2009. godine pokrenuli datacenter koji čuva kompletnu web arhivu i pomaže u radu Wayback Machinea. Riječ je o kapacitetu datacentra od nevjerojatne količine od tri petabajta podataka, koji može u jednoj sekundi baratati s pet stotina zahtjeva.

Dio Internet arhive je 15. lipnja 2011. postala i HTTP arhiva, što je bitno jer je time Internetska arhiva dobila podatke o funkcionalnosti web stranica. Arhiva je 26. listopada 2012. omogućila osamdeset terabajta svog sadržaja dostupnim analitičarima koji su putem tih podataka mogli pratiti način na koji se može iz njih učiti.

U listopadu 2013. Wayback Machine je dobilo neke nove dodatke, kao onaj da u roku jednog sata otkrije nove stranice za indeksiranje i "Save Page" opciju da bilo tko može sam arhivirati stranicu u Wayback Machine. Također, iste godine je američkoj Vladi Wayback Machine omogućio pristup sačuvanom sadržaju u trenucima blokade rada dijela američke savezne administracije (Federal Government Shutdown).