Suosnivač Wikipedije Larry Sanger smatra kako su web stranicu preuzeli trolovi

Suosnivač Wikipedije Larry Sanger smatra kako su web stranicu preuzeli trolovi
Wikipedia

Tko je internetski trol? Prema nekim definicijama i razmatranjima radi se o osobama koje se uključuju u razgovor samo kako bi nam digli živci, provocirali druge i napravili stanje uznemirenosti. Njima nije strano laganje, preuveličavanje i što je najgore, u većini slučajeva dobiju pozornost.

Kanadski znanstvenici su putem dviju studija uspjeli dokazati kako je korelacija između sadizma i GAIT (Global Assessment of Internet Trolling) rezultata toliko čvrsta da se slobodno može zaključiti kako su trolovi ustvari sadisti.

Upravo zbog toga je „poludio“ suosnivač Wikipedije Larry Sanger te je odlučio 2001. godine reći zbogom Wikipediji. Njegov sljedeći potez je bio osnivanje projekta Citizendium koji je trebao biti svojevrsna kopija engleske Wikipedije, no ideja nije prošla a projekt je službeno započeo s radom 2007. godine.

Što je to što je Sangera potaknulo da pokrene Citizendium? Bio je ogorčen što Wikipediju može uređivati svatko tko želi, bez ikakve odgovornosti i što je još najgore... sve to može raditi anonimno.

Sanger je izjavio kako su Wikipediju preuzeli trolovi, a to ruši kredibilitet Wikipedije. Što se Citizendium projekta tiče, tu stvari stoje drugačije. Trebate se registrirati pravim imenom i prezimenom, nema „fejkanja“, članke uređuju i nadgledaju razni znanstvenici i obrazovani pojedinci i to posve besplatno.

Larry Sanger je ponosan na vrijeme koje je proveo u Wikipediji, no razočaran je načinom na koji se ona danas uređuje. Dobro je što nije izgubio entuzijazam nego je svoju energiju usmjerio na Citizendium i tu vidi svoj smisao i motivaciju za daljnji rad.