Strojevi već naveliko međusobno razgovaraju, a to je tek početak

Strojevi već naveliko međusobno razgovaraju, a to je tek početak
Fotolia

Internet of Things (IoT ili hrv. Internet stvari) budućnost je i o tome se toliko puta pričalo, ali slabo se govori o činjenici da će ta evolucija „stari internet“ ostaviti u prošlosti i da će se stvari po pitanju našeg boravka na mreži bitno promijeniti. I zvat će se „industrijski Internet“.

Već nekoliko godina to se uostalom i mijenja pa se na našim pametnim telefonima, phabletima i tabletima sve manje koristimo internet preglednicima, a sve više aplikacijama. A tu su i razni senzori koji komuniciraju s uređajima, tu je i bežična tehnologija koja čini stari pristup potpuno drugačijim, modernijim, dostupnijim i novijim. Boljim.

Čak i internet preglednici pokušavaju hvatati korak na način da nude sve na jednom mjestu, tražilicu, aplikacije, igre, e-trgovinu, društvenu mrežu... i općenito okruženje koje bi nam pružalo sve što želimo u jednom jedinom obliku, kroz jednu platformu. Jasno je već po tome kamo ide svijet i kako će se internetom koristiti vrlo skoro, iako se umnogočemu to koristiti i danas.

Primjerice, bismo li ikada mogli prije 15 godina zamisliti da će nam naš automobil na pametni telefon, pametni sat ili neki drugi uređaj javiti da mu je potrebno uliti gorivo, ulje, provjeriti gume ili nešto slično? Prije smo to sve imali dostupno na sučelju u automobilu, danas to imamo na dlanu i ne trebamo uopće biti u blizini automobila. Na jednak način komunicirat će s nama hladnjaci, perilice suđa i rublja, pećnice, televizori i mnogi drugi uređaji.

Neki to zovu "industrijskim Internetom" jer upravo "industrija" kroz uređaje "razgovara" s nama. Točnije, nije sve skupa više do pojedinca nego kompletne industrije jer "industrijski Internet" omogućava zračnim lukama, autoindustriji, naftnim kompanijama i drugim velikim kompanijama mogućnost interakcije.

No uz sve to dolaze logični problemi, a tiču se sigurnosti. Kad je sve dostupno na jednom mjestu, automatski je lakše cyber kriminalcima napasti i napraviti veću štetu. Ali tvrtke kao GE, Cisco, AT&T, IBM i Intel rade na tome kako bi pružili "industrijskom Internetu" adekvatnu sigurnost.