Što se događa s korisničkim računima na društvenim mrežama kada netko umre?

Što se događa s korisničkim računima na društvenim mrežama kada netko umre?

Facebook u ovom trenutku ima oko 1,6 milijardi aktivnih korisnika na mjesečno bazi i do 2020. godine bi ih trebalo biti blizu tri milijarde, što znači da se i na društvenoj mreži odvijaju neke prirodne stvari kao i u stvarnosti. Jedna od njih je smrt, a korisnici koji preminu i njihovi računi nisu izbrisani od njima bližnjih osoba također imaju svoje procese.

Naime, svakog dana premine oko osam tisuća Facebook korisnika i na toj su se društvenoj mreži dosjetili kako odati počast tim ljudima. Odsad se može navesti osoba koja će upravljati vašim računom kad vas nema i uz ime osobe će pisati "u sjećanje" (eng., remembering), čime se daje do znanja da je osoba preminula, ali i da bliske osobe žele da u virtualnom svijetu i dalje živi kako bi se mogli prisjetit s vremena na vrijeme zajedničkih trenutaka.

Dakle, osobu koja bi upravljala vašim računom dodajete na vašem profilu pod sigurnosnim postavkama, ali trebate imati na umu da Facebook netko treba upozoriti na to što se dogodilo pa da prepusti korištenje profila zadanoj osobi. To je onaj kompliciraniji dio i na Facebooku se trude nekako zaobići tu prepreku na kvalitetniji način jer rijetkima je na pameti obavijestiti Facebook o tako teškoj i tužnoj situaciji. I ne samo to, bit će i onih koji bi željeli izvesti malverzacije i zlouporabiti ovu mogućnost.

Također, moguće je da su se u Facebooku dosjetili ovakve ideje nakon ožujka ove godine, kad se dr. Hachem Sadikki sa sveučilišta Massachusetts odlučio na pomalo čudnovato, ali i zanimljivo istraživanje.

- Do kraja 2098. godine će na Facebooku biti više mrtvih nego živih korisnika - tvrdi Sadikki, a svoje brojke bazira na aktualnom stanju stvari.

Pritom se ne misli samo na aktualne i nove korisnike već činjenicu da Facebook ne briše korisničke račune mrtvih nego im posvećuje stranicu, tako da se svi bliski toj osobi mogu vratiti i vidjeti fotografije, ostaviti poruku. Nešto kao digitalno groblje, što bi Facebook i mogao postati do kraja stoljeća - doslovno.

Sadikki je pritom uzeo u obzir prosječnu starost u ovom trenutku, a ona je na svjetskoj razini 76 godina. Uzeo je u obzir da će do kraja stoljeća na svijetu biti oko devet milijardi ljudi i da će 80 posto njih imati pristup Internetu u svakom trenutku. Dakle, radio je svoju prognozu na temelju drugih prognoza i samim time se sve skupa može pokazati krivo, no ako situacija ostane ovakva, ili barem približna, 2098. će biti oko 1,7 milijardi mrtvih korisnika. To će uvelike nadmašiti brojku živih.

Također, za ovu godinu je prognozira 970 tisuća mrtvih korisnika, što je mnogo više od 385 968 iz 2010. ili 580 tisuća iz 2012. godine.