Slučaj Cambridge Analytice opasno trese Facebook

Slučaj Cambridge Analytice opasno trese Facebook
DepositPhotos

Prema izvješćima američkih medija, Facebook je pokušao preduhitriti medijsku paljbu nakon otkrića da je tvrtka Cambridge Analytica zloporabila podatke njihovih korisnika. Oba pokušaja ublažavanja štete, piše Bloomberg, donijela su dijametralno suprotan rezultat.

U Facebooku su u subotu znali da će mediji objaviti bombastične vijesti koje bi im mogle naštetiti. Stoga su, prije objave, poslali pisma medijskim kućama zašto spomenuti događaj ne smatraju hakerskom zloporabom, i pokušali zaustaviti objavu, a potom su skupili medijska izvješća i pojasnili zašto su prekinuli poslovanje s oglašivačkom kućom Cambridge Analytica što je trebalo prisnažiti njihovoj ranijoj objavi na blogu. Oba su im se poteza obila o glavu.

Još u petak su putem bloga objavili podatak da spomenuta tvrtka nije obrisala korisničke podatke koje je prikupila tijekom oglašavanja, a te su tvrdnje ostavile dojam kako istražuju spomenuti slučaj. No, njihovi su podaci zapravo bili oni koje će mediji dan kasnije objaviti kao vijest i nisu se potrudili dobiti ikakvo mišljenje neovisnih izvora o zloporabi podataka. Pokušavajući djelovati proaktivno, Facebook je time samo dao na snazi objavljenim vijestima.

U subotu su sve zablude o dobrim namjerama Facebooka pale u vodu nakon što su otkriveni njihovi zakulisni pravni potezi. Putem svoje pravne službe poslali su medijima, za koje su znali da će objaviti vijest, pisma koja su bila neizravne prijetnje tužbom, pojašnjavajući kako nije u pitanju proboj njihovog sustava. Mediji su sve to, dakako, prenijeli svojim čitateljima, a šutnja prvog čovjeka kompanije Marka Zuckerberga i izvršne direktorice Sheryl Sandberg dodatno su im zagorčali život.

Probleme su pokušali ublažiti novom objavom na blogu u kojoj su iznijeli kako su Cambridge Analytica i čovjek koji im je dao podatke Aleksandr Kogan pristali na vještačenje koje je trebalo dokazati da su pobrisali podatke. Pritom su istaknuli ulogu nekadašnjeg suradnika te kuće Christophera Wylieja želeći ga pritom prikazati kao počinitelja. Budući da je medijima podatke dao upravo Wylie, željeli su dovesti u pitanje vjerodostojnost informacija na temelju kojih su nastali članci. Niti to nije donijelo brzo rješenje problema za Facebook, budući da su se revizori do tada već pojavili u uredu Cambridge Analytice u Londonu i krenuli s revizijom podataka.

Kada se prisjetimo svih poteškoća koje su pritisnule Facebook u proteklih godinu i pol, najnoviji slučaj doslovno je dolijevanje ulja na vatru. Cijeli je slučaj negativno utjecao na vrijednost njihovih dionica na burzi, a, kako prenose neki američki mediji, direktor odjela sigurnosti Alex Stamos napustit će kompaniju. Uz toliki pritisak pravo je iznenađenje da je do sada uspio izdržati na toj poziciji.