Sloboda na internetu sve je lošija, obasuti smo lažnim vijestima i propagandama

Sloboda na internetu sve je lošija, obasuti smo lažnim vijestima i propagandama
Fotolia

Sloboda na internetu proživjela je teških godinu dana i situacija kao da će samo nastaviti s pogoršavanjem. Name, neprofitna organizacija Freedom House objavila je godišnji izvještaj i na temelju podataka prikupljenih u 63 zemalja svijeta, navodi se da situacija izgleda poprilično tmurno s obzirom da su se slobode na internetu u 32 zemlje pogoršale i u svega njih 13 poboljšale.

Samo dio problema su predsjednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama, koji su potvrdili koliko je moguće daleko otići u pokušajima da se utječe na mišljenje javnosti. Pritom se ne biraju sredstva, a pod time se misli na lažne vijesti, širenje govora mržnje, pozive na nasilje. Nažalost, nisu SAD jedine, u još 17 zemalja svijeta dogodilo se isto tijekom izbora.

"Vlade diljem svijeta počele su ulagati dodatni trud kako bi putem društvenih mreža utjecale na rezultate izbora. Pritom ne su podosta agresivne u pokušajima da proguraju svoju agendu. Primjerice, u 33 zemlje, koje uključuju Venezuelu, Filipine i Tursku, vlade su angažirale "vojsku" ljudi zaduženu za širenje propagande putem društvenih mreža. S godinama, metode su postale sofisticirane jer se koriste botovi, stručnjaci za marketing, ali i cijele lažne novinske redakcije putem kojih se plasiraju lažne vijesti kako bi izgledale što je moguće stvarnije. U svemu tome dodatno pomažu algoritmi za pretragu ključnih riječi i traženje ciljane publike, navodi Freedom House.

Ukratko, koriste se trikovi kojima oglašivači dolaze do svoje ciljane publike kad žele prodati proizvod ili uslugu. Na isti način u slučajevima vezanima uz politiku ili neke društveno goruće teme vlasti raznih zemalja traže svoju ciljanu publiku te pokušavaju utjecati na njeno mišljenje kako bi je pridobili na svoju stranu.

Pomalo je ironično da Freedom House prima donacije od strane kompanija kao Facebook, Yahoo, Google i Twitter, ali i od strane američkog Ministarstva obrane, koji redom zapravo sudjeluju svjesno ili nesvjesno u narušavanju internetskih sloboda. No, možda ovakva istraživanja i detaljni izvještaji promjene situaciju na bolje...