Skrivena istina o neograničenim i doživotnim VPN-ovima

Skrivena istina o neograničenim i doživotnim VPN-ovima
Fotolia

Marketinški dio priče koji u prvi plan gura riječ „neograničeno“ vrlo često prolazi jako dobro kod korisnika, ali iza nje se uvijek krije neki detalj koji mijenja percepciju. Tako je i s pričom o virtualnoj privatnoj mreži (VPN), koja pomaže prikriti točnu lokaciju na kojoj se nalazimo, a usput ima mogućnosti zametnuti naše tragove, što je u današnje vrijeme jako koristan detalj.

Ali, istina o neograničenom VPN-u nešto je drugačija. No, da bi se lakše objasnila najbolje je ponuditi primjer mobilnih operatera, koji često u ponudi imaju neograničeno korištenje podatkovnog prometa ili poziva u paketima pretplata.

Istina jest da neograničeno korištenje po pitanju prometa zapravo znači da će uvijek spajanje na internet biti omogućeno, ali će se brzina smanjiti na minimalnu kad potrošite dio paketa koji ste uzeli pa zato umjesto "neograničeno" treba gledati koliko gigabajta imate u ponudi. Isto tako, kad su u pitanju pozivi, treba obratiti pozornost na uspostavu poziva i koliko se naplaćuje, ako se naplaćuje.

Kod VPN-a je slična priča. Ako se navodi neograničeno korištenje za određenu svotu novca, ili čak mogućnost doživotne pretplate po smiješno niskoj cijeni, dobro provjerite tko stoji iza ponude jer biste mogli biti nasamareni. Ako je pak sve legitimno, dobro pogledajte što "neograničeno" znači jer sasvim sigurno ima još detalja koji vas se tiču. Kao dio o brzini kojom možete surfati dok koristite VPN.

To je jako bitno jer neograničeno korištenje VPN usluga može značiti samo kad se radi o vremenu u kojem ih koristite i prometu koji potrošite. Ali brzine će biti na razinama koje variraju ovisno o broju korisnika koji su na određenom serveru. Uz to, ako pak dobivate garantiranu maksimalnu brzinu, dobro provjerite znači li to u ograničenom vremenu ili ograničenom prometu. Jer, kao što je rečeno, iza "neograničeno" postoji jedna malo dublja istina...