Šest novih tehnologija koje će omogućiti brži i kvalitetniji internet

Šest novih tehnologija koje će omogućiti brži i kvalitetniji internet
Fotolia

Internet koristi oko 3,2 milijarde ljudi u ovom trenutku diljem svijeta i to je tek 40 posto od ukupnog stanovništa. To znači da treba mnogo raditi da bi preostalih 60 posto iskoristilo blagodati modernog doba, a da bi se to dogodilo treba raditi i na infrastrukturi. Velike kompanije trude se na tom polju i čine pomake.

U tom smjeru, donosimo vam šest novi tehnologija koje će donijeti u domove diljem svijeta brži internet. Odnosno, koje će donijeti internet tamo gdje ga još uvijek nema...

1. Facebook i solarni dronovi

Novi krik tehnologije u 2016. godini svakako su bili dronovi ili bespilotne letjelice. Iako su se pojavili prije koju godinu, u prošloj su naišli na komercijalni uspjeh. Upravo to ponukalo je Facebook da počne u tom smjeru graditi nešto novo. Već su testirali dronove uz pomoć Boeinga 747 i u 96 minuta leta vidjeli što sve mogu "pokriti". Testovi su bili zadovoljavajući i u Facebooku se nadaju da bi u bližoj budućnosti dronovi mogli biti konstantno "u zraku" te da će pokrivati područje u radijusu oko stotinu kilometara.

2. Massachusetts Institute of Technology (MIT) i WiFi

Prestižno američko sveučilište svako malo "iz svojih laboratorija" izbacuje nešto novo i vrijedno, a ovaj put to se tiče bežičnog interneta koji bi trebao biti 330 posto brži i uz dvostruku veću propusnost no što je danas. Riječ je o MegaMIMO 2.0, tehologiji koja koristi više odašiljača i prijamnika no išta što postoji danas te na taj način pruža bolji krajnji rezultat. Naravno, to je laičko objašnjenje, u radovima s MIT-a je više detalja.

3. LiFi

Nova tehnologija bežičnog interneta stotinu je puta brža od aktualne WiFi tehnologije, a posebnom ju čini to što se podaci prenose korištenjem LED svjetla koja se pale i gase u razmacima od otprilike jedne nanosekunde. I tu je "kvaka". Za razliku od WiFi signala ne prolazi kroz zidove jer je temeljen na svjetlu, pa ima ograničen domet. To je sasvim sigurno problem, no s obzirom na jednostavnost postavljanja, ta se prepreka može zaobići, a ujedno je i sigurniji od cyber napada. Naime, treba biti u prostoriji da se "upalo" na mrežu.

4. Projekt Loon

Davno prije Facebookovih pokušaja da balonima omoguće internet na područjima gdje infrastruktura kaska, Google je činio isto kroz projekt Loon. Točnije, sve je počelo 2013. godine i još uvijek se testira, a da bi u stvarnosti sve moglo biti poprilično sjajno sugerira nam da je Projekt Loon zapravo mreža balona punjenih helijem koji putuju stratosferom na visini od oko 20 kilometara i pružaju snažan 4G signal s internetom prema tlu.

5. NASA i svemirska prostranstva

Ne može ova priča proći bez da se NASA uključi. Njihova je ideja pružiti internetske usluge u dubokom svemiru jer ukoliko stvarno dođe do misije na Mars, bilo bi lijepo kad bi se članovi ekspedicije mogli javiti na Zemlju. Primjerice, kao američki astronaut Scott Kelly, koji je postao Instagram zvijezda tijekom obravka od 340 dana na Međunarosnoj svemirskoj postaji (ISS).

6. Samsung i sateliti

Interweb je ono što južnokorejski tehnološki gigant želi pružiti diljem zemaljske kugle. Još 2015. su predložili globalnu mrežu od 4600 satelita u Zemljinoj orbiti, koje bi mogle odašiljati jedan zetabajt mjesečno! A posebnost je u tome što bi ti sateliti bile bliži Zemlji no postojeći pa bi sva kućanstva svijeta imala pristup internetu. Ili interwebu. Nažalost, čini se da njihov prijedlog nikad neće biti uvažen.