Prošle godine u hakerskim napadima ukradeno preko 4 milijarde privatnih podataka

Prošle godine u hakerskim napadima ukradeno preko 4 milijarde privatnih podataka
Fotolia

Slobodno se može reći da je 2016. bila godina hakerskih napada svih vrsta, što se jasno iščitava iz podatka da je otuđeno čak 4,2 milijarde podataka! Nisu bile pošteđene privatne osobe, male kompanije, srednje, velike kompanije kao Yahoo ili Amazon, vladine institucije...

Konkretnije, samo su kroz Yahoo hakeri došli do 1,5 milijardi korisničkih računa kroz dva napada, kroz AdultFriendFinder do njih 412 milijuna i kroz Myspace do njih 427 milijuna. To je 2,3 milijarde od ukupnih 4,2 milijarde! Preostalih 1,9 milijardi otuđeno je u čak 4100 odvojenih napada na svim stranama svijeta. Materijalna šteta pritom nije poznata, ali se procjenjuje na desetak milijardi američkih dolara!

Ono posljednje što se zna jest da je prošlog mjeseca ukradeno 3,1 milijuna dolara s korisničkih računa kad je "pao" britanski lanac trgovina Tesco. Oštećeno je devet tisuća kupaca.

Najopasnije je pak bilo 21. listopada, kad se zbio DDoS (denial of service) napad na internetskog providera Dyn, zbog čega su srušeni Netflix, Facebook, Twitter, Guardian, Amazon, CNN, New York Times, Wall Street Journal i mnoge druge. Materijalna šteta pritom je nepoznata, ali nagađa se da je riječ o nekoliko milijuna dolara, minimalno.

Prije tri mjeseca zabilježen je najveći napad u povijesti. On je bio uvertira za ono 21. listopada. Zbio se DDoS napad od 620Gbps na Krebs on Security, web stranicu Briana Krebsa. Riječ je o stručnjaku za sigurnost na internetu i on se ne libi razotkrivati hakere, napadati ih, davati savjete kako se s njima nositi. Naime, on je nekad radio kao istraživački novinar Washington Posta i zna posao pa je tako krajem rujna razotkrio dvojicu hakera, odgovornih za brojne DDoS napade u posljednje vrijeme, uslijedila je osveta.

U ožujku je pak središnja banka Bangladeša napadnuta od strane cyber kriminalaca i pritom oštećena za 81 milijun američkih dolara, a lako su mogli ostati i bez dodatnih 870 milijuna dolara da odgovorni nisu napravili pravopisnu grešku! Naime, skupina cyber kriminalaca je koristila ukradena uvjerenja milijuna korisnika kojima su provalili na račune pa su njihovi zahtjevi za povlačenjem novca izgledali zakonito i autentično. Sve je izvedeno skoro pa besprijekorno, a pripreme su trajale mjesecima kako bi napadači otkrili na koji se način obavlja poslovanje, odnosno, koja je procedura kod povlačenja novca.

Ove godine na potezu su svi napadnuti, kao i oni koji su zaduženi štititi ih. Ako se ovaj trend nastavi, odnosno, ako se sruše rekordi iz 2016., to bi moglo imati posljedice od kojih se neki neće nikad oporaviti...