Preko 90 posto hrvatskih surfera kupuje online

Preko 90 posto hrvatskih surfera kupuje online
Fotolia

Prošlog tjedna u Zagrebu je održan Ecommerce Day, najveća konferencija u Hrvatskoj o kupovini putem interneta. Tijekom tog događaja predstavljeni su rezultati istraživanja Shopper's Mind u kojem je ove godine sudjelovalo gotovo 22 i pol tisuće online kupaca.

Prema rezultatima te ankete online tržište u Hrvatskoj i dalje snažno raste. Barem jednom mjesečno na webu kupuje već gotovo polovica korisnika interneta, 10 posto više nego 2015. Iskustvo s web kupovinom ima čak 91 posto korisnika, a broj onih koji nikada nisu kupovali online se sve više smanjuje i sada ih je ispod deset posto.

Podaci otkrivaju kupovne navike potrošača i iz perspektive načina plaćanja i uređaja koje koriste prilikom web kupovine. Među najčešćim načinima plaćanja su plaćanje pouzećem (30 posto), Paypal (27 posto) te kreditnim karticama koje koristi petina ispitanika. Računalo je još uvijek omiljeni uređaj za izvršenje kupovine za čak 8 od 10 online kupaca. Raste utjecaj mobilne tehnologije, budući da na tabletu ili pametnom telefonu kupnju zaključuje gotovo petina anketiranih.

Na mjesečnoj razini u Hrvatskoj kupuje polovica internetske populacije. Usporedbe radi, u Sloveniji je taj udio nešto niži i iznosi 37 posto. U Hrvatskoj se tijekom godine znatno povećao tržišni udio internetskih trgovačkih centara te trgovaca iz područja grupne kupovine i osiguranja. U Sloveniji su najznačajnije narasle kategorije hrane i pića, auto-moto opreme te opreme za kućne ljubimce. U obje države zamjetan je uzlet portala za usporednu kupovinu koje u Hrvatskoj upotrebljava 55 posto, a u Sloveniji trećina korisnika.

Podaci o tržišnim udjelima pokazali su da i u Hrvatskoj i u Sloveniji vodećih 5 web trgovaca zauzima gotovo polovicu tržišta, ali s važnom razlikom u pogledu vrste web trgovine. U Hrvatskoj, po tržišnom udjelu, vode specijalizirani web trgovci koji predstavljaju trećinu tržišta, slijede online trgovački centri te globalne platforme s gotovo s petinom udjela. Na slovenskom tržištu izraženiji su online trgovački centri čiji tržišni udio iznosi gotovo polovicu, slijede specijalizirani trgovci te globalne platforme koje zauzimaju samo desetinu tržišta.

Gotovo 40 posto hrvatskih web kupaca većinom kupuje kod stranih trgovaca, a u Sloveniji je takvih potrošača manje od petine. S druge strane, kod isključivo domaćih web trgovaca kupuje gotovo polovica Slovenaca, a u Hrvatskoj samo oko 22 posto. Tijekom protekle godine u Hrvatskoj se najviše povećao tržišni udio trgovinama abrakadabra.com, mall.hr te kineskom AliExpresu, dok su vodeći trgovci kao i prošle godine bili ekupi.hr i eBay.