Planiranje potrošnje i kućnog proračuna

Planiranje potrošnje i kućnog proračuna

Iako svi tvrde kako sve znaju o financija, pogotovo onim osobnim mnogi će pokleknuti na pitanju na koliko što mjesečno potroše, a upravo jedan domaći projekt, neki bi ga nazvali i startup cilja na te korisnike, dakle zapravo na sve. Zapravo uopće nije tako, mnogi ne znaju kamo im novac odlazi, a kamoli da planiraju kako će ga trošiti u budućnosti.

Kako ističe Saša Vasung, direktor tvrtke Patronus-consulting koja stoji iza projekta pod imenom Financial IQ, ideja je bila stvoriti rješenje u oblaku koje će omogućiti pregled, praćenje, planiranje i analizu financijskog stanja korisnika s naglaskom na prediktivnu analizu s ciljem prepoznavanja ključnih situacija u budućnosti te donošenja pravovremenih odluka.

On napominje kako je u budućnosti cilj se povezati s bankarskim sustavima i automatizmom vuči podatke, ali je ponekad i dobra ideja da se sami malo pomučimo i unosimo kako bismo zaista shvatili da sve treba vremena i volje, pa tako i za upravljanje vlastitim financijama.

Što je Financial IQ?

Financijska Inteligencija (engl. Financial IQ ili F-IQ) je cloud servis za pregled, praćenje, planiranje i analizu financijskog stanja korisnika s naglaskom na prediktivnu analizu s ciljem prepoznavanja ključnih situacija u budućnosti te donošenja pravovremenih odluka. Podaci u sklopu servisa su prezentirani korisniku u lako razumljivom grafičkom i tabličnom obliku te se odnose na povijesno, trenutno i pretpostavljeno buduće financijsko stanje korisnika. Podaci koji se vode u sklopu servisa te komunikacija sa servisom zaštićeni su sigurnosnim protokolima najvišeg standarda. Servis Financial IQ ne predstavlja financijsko savjetovanje već služi kao podrška korisnicima u boljem upravljanju osobnim financijama.

Koliko je dosad uloženo u servisa za upravljanje osobnim financijama Financial IQ - www.fiq4me.com?

U razvoj servisa F-IQ i njegovu izradu, na kojem je radio stručni tim sistem inženjera, programera i poslovnih arhitekata do sada je uloženo otprilike 8 mjeseci rada i nešto više od ukupno 60 tisuća eura i to uključuje troškovi definiranja proizvoda, razvoja i programiranja. Servis F-IQ trenutno je besplatan za sve korisnike.

Što je sve napravljeno kako bi sustav mogao zaista korisniku pružiti priliku i uvid u vlastite financije - njihovo planiranje i upravljanje?

Sustav je dizajniran tako da korištenje bude što je moguće jednostavnije i intuitivnije kako bi se omogućilo korisnicima da lako i brzo dobiju uvid u vlastite financije i njihovo pretpostavljeno kretanje u budućnosti. Drugim riječima, korisnici mogu imati relativno lak i brz uvid te mogućnost analize financijske situacije unosom malog broja parametara (kategorije prihoda i troškova te iznosa dozvoljenog minusa ako ga koriste). Sustav ostavlja na volju korisnika razinu detalja i segmentacije podataka do koje svaki korisnik želi ići.

Naglasak servisa je na planiranju buduće financijske situacije na osnovi učenja iz prošlih podataka. Dakle, u pitanju je prediktivna analiza s ciljem prepoznavanja ključnih situacija u budućnosti te donošenja pravovremenih odluka. Iako je kroz servis omogućena i analiza strukture prihodovne, a posebno troškovne strane osobnih financija, ključ je u analizi kretanja kućnog budžeta kroz jednostavan prikaz stanja putem grafičke reprezentacije kretanja osnovnih parametara: promjene stanja računa u vremenu i odnos prihodovne i rashodovne strane (tzv. P&L graf) na mjesečnom i godišnjem nivou.

Planirate li u sustav omogućiti da podaci s bankovnih računa budu automatski sinkronizirani?

Navedena funkcionalnost dohvata podataka tj. transakcija s bankovnih računa bit će omogućena u sljedećoj fazi. Trenutno nije podržan automatski dohvat i sinkronizacija s bankovnim računom.
Implementacija dohvata podataka direktno s bankarskog računa korisnika bit će omogućena u trenutku kada banke otvore svoje sustave pružateljima usluga sukladno PSD2 direktivi EU koja osigurava transparentan i siguran pristup podacima o računima korisnika, uz njihovo odobrenje i suglasnost.

Kako ćete sustav promovirati izvan Hrvatske i regije kada u svijetu postoje slični sustavi? Što je razlika u odnosu na konkurenciju?

Svakim danom broj korisnika servisa raste iako još nije pokrenuta niti jedna komunikacijska kampanja  osim Facebook stranica servisa. U budućnosti se planiraju komunikacijske kampanje na ciljanim tržištima u cilju osvještavanja potencijalnih korisnika uzimajući u obzir važnost financijskog planiranja i odgovorno financijsko ponašanje te lakoću korištenja servisa F-IQ.

Kako ćete sustav promovirati izvan Hrvatske i regije kada u svijetu postoje slični sustavi? Što je razlika u odnosu na konkurenciju?

Svakim danom broj korisnika servisa raste iako još nije pokrenuta niti jedna komunikacijska kampanja  osim Facebook stranica servisa. U budućnosti se planiraju komunikacijske kampanje na ciljanim tržištima u cilju osvještavanja potencijalnih korisnika uzimajući u obzir važnost financijskog planiranja i odgovorno financijsko ponašanje te lakoću korištenja servisa F-IQ.

U svijetu postoje slični servisi no treba napomenuti da je servis F-IQ iznimno jednostavan za korištenje i to je jedna od konkurentskih prednosti servisa nad ostalima te činjenica da se slični sustavi baziraju uglavnom na povijesnim podacima dok Financial IQ nudi prediktivnu analizu i pogled u budućnost.

Koje dodatne funkcionalnosti planirate u budućnosti razvijati?

U sljedećim fazama razvoja proizvoda definiran je „roadmap“ unapređenja servisa, a neke od funkcionalnosti koje korisnici mogu očekivati u budućem vremenu su podrška za vise jezika (u prvoj fazi Engleski, Njemački, Francuski i Hrvatski) s opcijom promjene jezika u stvarnom vremenu (korisnička opcija).

Redizajn osnovnog web sučelja - implementacija modernog, profesionalnog dizajna sa sadržajima odnosno sekcijama poput bloga, vodiča za upotrebu, natuknicama, interaktivne korisničke podrške.
Implementacija "Scenario" modula - tzv. "what-if" analiza s opcijom višestrukih dashboard prikaza te implementacija "Budget" modula - upravljanje kućnim budžetom, zadavanje i praćenje financijskih ciljeva, limiti potrošnje.

Bit će i implementacija "Report" modula - kreiranje automatskog izvještavanja za osnovne financijske indikatore, alarmi, automatski mailing, izrada "framework" aplikacije za izradu specifičnih korisničkih izvještaja.

Uz to, radimo na unapređenju "Dashboard" modula - kreiranje novih prikaza (chart dijagrami), zoom in/out funkcionalnost za linijski grafikon, dodavanje indikatora i alerta na osnovni prikaz te unapređenje "Group" modula - kreiranje predložaka i kategorija, unapređenje uređivanja podataka.

Koja su vam ciljana tržišta?

Servis je razvijen za globalno tržište, a u prvoj fazi planiramo pokriti hrvatsko i englesko govorno područje (USA, GB, Canada) te Francusku i Njemačku.

Servis će biti preveden na nekoliko svjetskih jezika i bit će dostupan na globalnom tržištu. Pored globalnog tržišta orijentiranog privatnim, pojedinačnim korisnicima servis je namijenjen i poslovnim korisnicima (bankama, osiguravateljima, udrugama...) koji žele svojim korisnicima omogućiti alat za odgovorno financijsko ponašanje te podršku za pregled, praćenje planiranje i analizu prošlog, sadašnjeg i budućeg pretpostavljenog financijskog stanja korisnika.

S obzirom na skori dolazak GDPR regulative što je sa sigurnošću podataka - kako osobnih tako i svega što korisnik unosi?

Prije svega treba naglasiti da je servis F-IQ je već sada u potpunosti u skladu sa GDPR regulativom, a tako će biti i u budućnosti. Sigurnost osobnih podataka u ovakvom tipu servisa ne trpi kompromise i toga smo u potpunosti svjesni. Uspjeh bilo kojeg servisa na tržištu, a posebice servisa koji se bave osjetljivim podacima kao sto su financije, ponajprije ovisi o sigurnosti korisničkih podataka i taj aspekt je od prvog dana u najužem fokusu prilikom dizajniranja sustava i razvoja svih funkcionalnosti.

Podaci koji se vode u sklopu servisa te komunikacija sa servisom zaštićeni sigurnosnim protokolima najvišeg standarda.