Pet načina kako nas proizvodi pronađu online

Pet načina kako nas proizvodi pronađu online
Fotolia

Facebook, Amazon, Google i sve više ostalih „velikih igrača“ pronašlo je način kako određene proizvode približiti potencijalnim kupcima i zbog toga gomilaju profit, ali i doveli su nas do toga da više ne moramo tražiti proizvode koje želimo kupiti - oni pronađu nas!

Ipak, u ovoj je priči najbolji primjer Facebook. Skupili su bazu o 1,3 milijardi aktivnih korisnika i svi oni imaju neke preferencije, koje je načinom targetiranja Facebook prepoznao i time nudi proizvode gdje god može, a mi ih upijamo i ponekad kupujemo. Gdje smo rođeni, što čitamo na Facebooku, što komentiramo, koliko imamo godina, što "lajkamo", što "šeramo"... sve se računa i u svemu je potencijalna zarada za Facebook i oglašivača!

Stoga je PC Mag donio pet načina na koji proizvodi pronalaze nas, a ne mi njih! Pa krenimo:

1. Facebook nam sugerira što bi nam se moglo svidjeti

Svi na našoj vremenskoj crti s desne strane možemo vidjet nekoliko stranica iznad kojih piše da bi nam se mogle svidjeti. Ponekad i kliknemo na taj famozni "Like", a time činimo prvi korak u ovoj priči. Naime, to što vidimo netko je platio da se pojavi baš tamo i vezano je uz vaše preferencije, što pak znači da su velike šanse da ćete ono što vam se nudi konzumirati. Ne vjerujete? Zastanite i razmislite...

2. Twitter vam nudi "tweetove" brendova ili proizvoda koje niste ni znali da želite

Kao i Facebook tako i Twitter prati vaše aktivnosti i na temelju njih "reagira" te vam nudi proizvode svojih oglašivača. Nikad to nije bez razloga, pogađaju u većini slučajeva ono što biste eventualno željeli. Ponovno, kad obratite pozornost korak ste bliži konzumiranju ponuđenog.

3. Online ponuda kojom dopuštate korištenje vaših podataka/Check-in

Kupujete online, pronašli ste proizvod koji želite i prije nego ga odaberete, od vas se traži da ostavite podatke za registraciju. U tom trenutku ste se složili s time da se vaši podaci koriste dalje i potom se nemojte čuditi kad vam na e-mail stiže ponuda koja vas uistinu zanima, a ni sami niste svjesni kako pogađa baš vas. Da, da, sljedeći put kad dođete na eBay shvatit ćete da sve što ste pogledali ili odlučili kupiti ulazi u bazu podataka i dodaje se vašem profilu.

Što se tiče check-in opcije, ona funkcionira jednostavno. Ukoliko je uključena i podijelite je u trenutku kupnje, to postaje javno i dostupno. Nije baš tako često da se ljudi hvale svime što konzumiraju, ali nije ni prerijetko, čisto dovoljno da se i od toga napravi vaš profil.

4. Pinterest i proizvodi koje ste "pinali

Kliknuli ste "pinn" na neki zanimljiv proizvod i zaboravili na to? Pinterest sigurno nije, nakon nekog vremena će vam ga ponuditi, zajedno sa sličnom ponudom. Ukratko, sve isto kao Facebook ili Twitter. Samo, na Pinterestu je čak 47 posto korisnika kupilo proizvod koji im se ponudio, što je iznimno visok postotak. Zato je Pinterest zanimljiv.

5. Nove platforme vezanu uz trgovinu uče o vašem ukusu

Personalizacija. To je odgovor za ovu posljednju točku. Stranice kao Wish.com, Wnelo.com ili Fancy.com pitaju što želite i na temelju toga vam nude najbolju moguću ponudu, što je sjajno. Ova posljednja točka jedina ne zvuči kao da vas se želi na neki trik pridobiti da konzumirate već uistinu od vas traži da otvoreno i svjesno kažete što želite, a onda vam se potraga olakša na temelju preferencija.