Online platforme ključne za pružatelje kratkoročnog smještaja

Online platforme ključne za pružatelje kratkoročnog smještaja
Fotolia

Na temelju ankete koju su proveli Europska komisija i Europsko udruženje obiteljskog smještaja (EHHA) o pružanju smještaja za turiste na temelju ekonomije dijeljenja, pružatelji usluga su većinom zadovoljni sa sustavom iznajmljivanja. Do gostiju najčešće dolaze putem online platformi (70,3%), a kao najveće prepreke koje bi mogle dovesti do prestanka pružanja usluga navode birokraciju i često mijenjanje pravila koja reguliraju njihovu djelatnost.

Prema rezultatima ankete, većina pružatelja usluga kratkoročnog smještaja, točnije njih 56,3%, potvrdila je da za potrebe djelatnosti koriste svoje primarno boravište u kojem kontinuirano borave ili sekundarno boravište, u kojem borave na privremenoj bazi. Za više od dvije trećine ispitanika, prihodi od djelatnosti pružanja kratkoročnog smještaja čine manje od polovice njihovih sveukupnih godišnjih prihoda.

U pogledu odnosa s gostima, većina ispitanika (51,4%) potvrdila je da nisu iskusili probleme tijekom procesa iznajmljivanja, dok je većina ostatka ispitanika rekla da su problemi u najvećoj mjeri bili jednostavne prirode i lako rješivi. Prilikom komentiranja pravila koja reguliraju pružanje kratkoročnog smještaja, odgovori ispitanika razlikovali su se s obzirom na zemlju podrijetla. Ispitanici iz zemalja koji su se negativno osvrnuli na pravila, poput Italije, Njemačke, Španjolske i Francuske, kao posebno problematične istaknuli su porezne propise.

Unatoč ponekim poteškoćama, na temelju ključnih rezultata ankete i na temelju pojašnjenja ispitanika, pružatelji kratkoročnog smještaja u sklopu ekonomije dijeljenja u načelu su zadovoljni sa svojom djelatnošću i namjeravaju nastaviti pružati ovakvu vrstu usluge. Velika većina njih (70,3%) potvrdila je da gotovo isključivo koriste online platforme kako bi došli do gostiju.

„Ekonomija dijeljenja, kao važan dio nove ekonomije bazirane na digitalnoj industrijskoj revoluciji, snažno je zaživjela u sektoru usluga. Zajednica obiteljskog turizma HGK, članica EHHA od ožujka ove godine, značajan dio svojih aktivnosti usmjerava u educiranje svojih članova o potrebi uključenja u ekonomiju dijeljenja te u partnerstvu s Ministarstvom turizma i Hrvatskom turističkom zajednicom na prilagodbi zakonskih rješenja i marketinških aktivnosti sukladno politici digitalne ekonomije Europske unije.“, rekao je predsjednik Zajednice obiteljskog turizma pri HGK Nedo Pinezić.

Europska komisija pomno prati trendove u ovome području, provodi istraživanja i konzultacije sa svim zainteresiranim dionicima. EHHA, koja zastupa vlasnike obiteljskog smještaja, upravitelje nekretnina i posredničke digitalne platforme, važan je partner Europske komisije u tom procesu.