Pogubni DDoS (Distributed Denial-of-service) napadi u 2016. godini rušili su rekorde i velikane kao Twitter, Amazon, Spotify, Github, Netflix, PayPal, eBay i Reddit, a najčešći izvor napada jesu Sjedinjene Američke Države. Ne Kina ili Rusija, kao što se možda moglo očekivati.
Naime, čak 180 652 DDoS napada stigli su iz SAD-a i to je 24 posto svih u prošloj godini. Odmah slijedi Velika Britanija s 9,7 posto, odnosno 72 949 napada, potom Njemačka s 49 408 napada (6,6 posto) i tek onda ide Kina sa 6,2 posto (46 763 napada) i Rusija s 4,4 posto (33 211 napada).
To pomalo mijenja percepciju jer konstantno se priča o opasnim hakerima iz Kine i Rusije, koje je nemoguće zaustaviti dok "ruše stranice, kradu informacije i špijuniraju koga i koliko hoće". Istina je drugačija, očito. Kina i Rusija zajedno čine više nego dvostruko manje napada nego SAD sam.
Nad ovim podacima koje predstavlja Akamai treba se zapitati i promijeniti strategiju kojom se pristupa borbi protiv hakerskih napada ove vrste...
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.