Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Edukativnim je radionicama u hrvatskim školama obilježen Dan sigurnijeg interneta. Taj globalni projekt u nas se provodi treću godinu za redom u organizaciji Centra za nestalu i zlostavljanju djecu i Microsofta Hrvatska, a ove godine im se na pojedinim lokacijama pridružila i  Služba prevencije Policijske uprave Zagrebačke.

U edukativnim aktivnostima, koje su činila predavanja, online kvizovi, radionice te gostovanja policijskih inspektora, sudjelovalo je 198 škola s ukupno devet tisuća učenika. Prosječno je u svakoj školi predavanja pratilo oko 50 učenika, a ove se godine uključilo 90 posto više škola nego 2016. kada ih je sudjelovalo 104 sa šest tisuća učenika. Edukacije su dio projekta kojeg sufinancira Europska unija, a partneri su Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Grad Osijek i Vipnet.

Tijekom predavanja predstavljene su dobre i loše strane interneta te je naglašeno da su djeca, posebice na društvenim mrežama, sve više izložena kontaktu sa strancima pa je stoga nužno poticati češću i kvalitetniju komunikaciju s djecom. Tjedan dana ranije organizirana su pripremna predavanja za učitelje putem Skypea. Djeca su ispunjavala i  online kviz u kojem su mogla provjeriti znanje o digitalnoj sigurnosti kroz pitanja  o pravilnim postupcima u slučaju primitka sumnjivog sadržaja, te o tome kako prepoznati viruse, kako zaštiti osobne podatke i lozinke te što je to neprimjereno ponašanje na internetu i kako ga se može prijaviti.

Uz Skype predavanja škole su na lokacijama održale i dva tipa radionica. U radionici „Igre prije interneta“ djeca su trebala istraživati o „starim“ igrama te opisati kako su se one igrale i kako su, u vrijeme prije mobitela i računala, djeca provodila svoje slobodno vrijeme. U radionici „Kreativnost u rukama“ djeca su imala priliku nešto kreativno izraditi uz određeni YouTube video. Gledajući svoja djela, djeca su s učiteljima razgovarala na koje sve načine mogu biti kreativni uz pomoć interneta, ali i o opasnostima koje se kriju u pozadini.

Na pojedinim lokacijama u Zagrebu radionicama su se pridružili inspektori Službe prevencije Policijske uprave Zagrebačke. Oni su s djecom analizirali komunikaciju „licem u lice“ i virtualnu komunikaciju i istaknuli prednosti i nedostatke, opasnosti lažnih profila, opasnosti upadanja u negativističke grupe, postupak u slučaju neugodnosti, odgovornosti počinitelja, te su objasnili što je kazneno djelo.